KTM kompletuje skład na sezon 2021 - Oliveira awansuje do zespołu fabrycznego, Petrucci do Tech3

Pit Beirer i Danilo Petrucci / © KTM Images

KTM ogłosił, że w sezonie 2021 barwy fabrycznego zespołu reprezentować będą Brad Binder oraz Miguel Oliveira, natomiast w ekipie Tech3 pozostanie Iker Lecuona, a dołączy do niego Danilo Petrucci. Tym samym z austriackim producentem rozstanie się Pol Espargaro, który najprawdopodobniej w przyszłym roku będzie reprezentować - u boku Marca Marqueza - barwy Repsol Hondy.

W związku z panującą pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 start sezonu 2020 znacznie się opóźnił. Mimo to zespoły MotoGP zmuszone były podejmować decyzje związane z kontraktami na podstawie dotychczasowych wyników. Tak działo się w przypadku fabrycznej Yamahy, Suzuki, Marca Marqueza, Jacka Millera czy też Aleixa Espargaro. Tym razem decyzję co do składu na sezon 2020 podjął również KTM.

W zespole fabrycznym Red Bull KTM Factory Racing pozostanie Brad Binder, który jest tegorocznym debiutantem, natomiast awansuje do niego Miguel Oliveira, który w sezonie 2020 reprezentować będzie barwy ekipy Tech3. Portugalczyk dołączył do MotoGP w ubiegłym roku i po przyzwoitych rezultatach - jak na możliwości motocykla - KTM zdecydował przesunąć go do zespołu fabrycznego w 2021 roku. Tym samym zajmie w nim miejsce Pola Espargaro, który najprawdopodobniej przejdzie do ekipy Repsol Hondy, gdzie zastąpi Alexa Marqueza.

„Jestem niezwykle podekscytowanym możliwością startów w kolejnym sezonie na motocyklu RC16 zespołu Red Bull Factory Racing” – mówił Brad Binder. „Nie mogę się też doczekać, aby rozpocząć w tym roku mój pierwszy wyścig w MotoGP. To zaszczyt mieć taką okazję i patrzę na świetlaną przyszłość z KTM-em. Nadejdą wspaniałe czasy”.

„Cieszę się z tej szansy, którą otrzymałem od KTM-a na dwa kolejne lata” – powiedział Miguel Oliveira. „Czuję, że ufają mi, że pokażę swoją wartość jako zawodnik w tym projekcie. Od pierwszego dnia dałem z siebie wszystko dla tego motocykla i wierzyłem w jego potencjał do osiągania dobrych wyników, a właśnie to chcemy osiągnąć w najbliższej przyszłości”.

„Myślę, że jesteśmy we właściwym miejscu, by tego dokonać, a ja rozwinę się jako zawodnik. To wspaniała, ogromna szansa. Nadal musimy skupić się na sezonie 2020, ale czuję wdzięczność za to wielkie wyzwanie. Dziękuję całej rodzinie KTM-a”.

W ekipie Red Bull KTM Tech3 pozostanie z kolei tegoroczny debiutant Iker Lecuona. Jego partnerem w przyszłym sezonie zostanie natomiast Danilo Petrucci, który po zakontraktowaniu w fabrycznym zespole Ducati Jacka Millera, musiał rozpocząć negocjacje z innymi ekipami, aby pozostać w MotoGP. Włoch, który zwyciężył w ubiegłorocznym GP Włoch, będzie dla KTM-a cennym zawodnikiem, który wniesie wiele doświadczenia.

„Chciałbym naprawdę podziękować zespołowi Red Bull KTM Tech3 za zaufanie, jakim mnie obdarzają w swoim projekcie na sezon 2021” – przyznał Iker Lecuona. „Od pierwszego dnia czułem się bardzo dobrze na nowym modelu RC16, a w jego konfiguracji poczyniliśmy znaczny progres od wyścigu w Walencji w 2019 roku. Myślę, że z tą maszyną możemy wykonać kilka wspaniałych wyścigów”.

„Podpisanie kontraktu na sezon 2021 daje mi wystarczająco dużo spokoju, aby móc walczyć o mój cel, którym jest zostanie Debiutantem Roku. Czuję się tu jak w wielkiej rodzinie”.

„Iker Lecuona, obecnie najmłodszy zawodnik MotoGP, będzie z nami ponownie w 2021 roku. Wszyscy jesteśmy z tego zadowoleni, ponieważ był to dla niego ogromny ruch, aby wskoczyć na motocykl MotoGP i niestety nie miał jeszcze wielu szans, by pokazać, co potrafi” – powiedział Herve Poncharal.

„Będziemy mieli następnie przyjemność powitać od sezonu 2021 Danilo Petrucciego. Jest on mężczyzną, którego bardzo szanuję. To »normalny« facet, który zawsze wita się ze wszystkimi, który ma dużo charyzmy i duże poczucie humoru. Do tego – co może jest nawet ważniejsze – jest także graczem zespołowym i zwycięzcą wyścigu MotoGP” – dodał szef zespołu Red Bull KTM Tech3.

Sezon 2020 rozpocznie się już 19 lipca, na kiedy to zaplanowano GP Hiszpanii na torze w Jerez.

Image: © KTM Images