KTM potwierdza - Pol Espargaro otrzymał ofertę od Repsol Hondy

Pol Espargaro - Red Bull KTM Factory Racing / © KTM / Sebas Romero

Mike Leitner, menedżer zespołu Red Bull KTM Factory Racing, potwierdził, że Pol Espargaro otrzymał ofertę od ekipy Repsol Honda. Hiszpan w sezonie 2021 miałby być więc partnerem Marca Marqueza, czyli swojego rywala w kategorii Moto2.

Na początku roku nic nie wskazywało, aby Pol Espargaro, który ostatnie trzy sezony spędził w fabrycznym zespole KTM, miał zmienić ekipę. Motocykl RC16 znacznie się bowiem poprawił i stał się bardziej konkurencyjnym. W ostatnich tygodniach zaczęły się jednak pojawiać informacje o tym, że mistrz świata kategorii Moto2 z roku 2013 miałby w sezonie 2021 dołączyć do Repsol Hondy, gdzie zająłby miejsce Alexa Marqueza.

Do tej pory nie było żadnego potwierdzenia tych spekulacji – ani ze strony KTM-a, ani Hondy. Gdy jednak ostatnio Mike Leitner został zapytany o możliwość przejścia Pola Espargaro do zespołu Repsol Honda w sezonie 2021, odpowiedział wprost: „Mogę tylko potwierdzić, że te rozmowy trwają”.

„Oczywiście, postaramy się zatrzymać Pola u nas, ale bardzo dobrze wiemy, że jest dla niego inna opcja. W tej chwili nie ma innej świeższej informacji, a kiedy wszystko zostanie sfinalizowane, skomentujemy to. Na pewno stanie się to w ciągu najbliższych kilku tygodni. Potrzebujemy czasu na planowanie przyszłości, więc musimy poznać wkrótce decyzję”.

„W tej chwili, co oczywiste, musimy najpierw poczekać i zobaczyć, jaki będzie ostateczny rezultat sytuacji z Polem. Na pewno jednak musimy też myśleć o naszej przyszłości. Są więc pewne scenariusze, które leżą na stolę i możemy tylko podążać krok po korku, aż w końcu zaczniemy wiedzieć, jakie decyzje podejmiemy, gdy sprawy będą rozstrzygnięte” – dodał menedżer fabrycznego zespołu KTM.

Jeśli Pol Espargaro przejdzie do ekipy Repsol Honda, Austriacy mogą mieć spory problem. Obecnie w ich składzie znajduje się bowiem dwóch debiutantów – Brad Binder w zespole fabrycznym, a Iker Lecuona w ekipie Tech3. Mimo małego doświadczenia zawodników Leitner jednak nie obawia się problemów. Ufa bowiem poczynionym postępom i wierzy w swoich podopiecznych.

„Zwłaszcza na początku, gdy przyszliśmy do MotoGP w 2017 roku, bardzo ważne było posiadanie pewnego doświadczenia w zespole. Teraz motocykl ma już swój poziom, więc możemy zobaczyć, co będzie z Bradem Binderm. Na przykład był w pierwszej dziesiątce w Katarze, a podczas zimowych testów torze w Sepang mieliśmy trzech zawodników w czołowej dziesiątce” – mówił Leitner.

„Tak więc to bardzo ważne, aby mieć doświadczonego kierowcę, ale kiedy motocykl jest konkurencyjny, to ma to coraz mniejsze znaczenie. Mimo to doświadczenie jest zawsze pomocne”.

Po podpisaniu przez Jacka Millera umowy z fabrycznym zespołem Ducati stało się jasne, że na rynku transferowym znajdzie się przynajmniej jeden z dwójki dotychczasowych reprezentantów włoskiej ekipy – Andrea Dovizioso albo Danilo Petrucci. Być może więc któryś z nich mógłby zająć miejsce po ewentualnym transferze Pola Espargaro.

„Wszyscy zawodnicy w MotoGP są bardzo utalentowani. Nie muszę nic mówić o Andrei, jest trzykrotnym wicemistrzem świata w ciągu trzech ostatnich lat. Petrucci jest natomiast zwycięzcą Grand Prix. Wszyscy najlepsi zawodnicy mają ogromny talent i dostosują się do motocykla, to jasne” – zaznaczył Austriak.

Image: © KTM / Sebas Romero