Kubica: Połączenie obowiązków w Williamsie z WEC zbyt ryzykowne

Kubica: Połączenie obowiązków w Williamsie z WEC zbyt ryzykowne

Krakowianin uznał, że jednoczesny udział w supersezonie Długodystansowych Mistrzostw Świata i współpraca z zespołem Williams mogłoby się okazać zbyt dużym wyzwaniem. Dlatego też postanowił poświęcić się drugiemu z tych zadań.

Robert Kubica testował dla zespołu Manor na torze Motorland Aragon w tym roku, co dawało duże nadzieje na to, że zobaczymy go w barwach brytyjskiej ekipy, która wystawia swoją maszynę w klasie LMP1 WEC. Zwycięzca GP Kanady 2008 jednak zrezygnował z tej propozycji, ponieważ postanowił skoncentrować się na pracy dla Williamsa.

Głównie było to spowodowane ograniczeniami czasowymi, które powoduje praca w Williamsie. Było to możliwie do wykonania, ale w praktyce oznaczałoby, że byłbym w domu przez osiem dni w trakcie pięciu miesięcy. Uważam, że to byłoby za dużo i lepiej jest skoncentrować się na właściwym wykonywaniu jednej rzeczy, ponieważ ryzykownym jest niedokładne zajmowanie się dwoma rzeczami – powiedział Robert Kubica pytany przez Motorsport.com.

Polak miał już startować w sezonie 2017 WEC, ale po prologu z zespołem ByKolles na torze Monza, wycofał się z tego projektu. Powodem były liczne usterki techniczne w aucie austriackiej ekipy. Tym razem jednak to nie osiągi Ginetty G60-LT-P1 były kluczem do decyzji.

Z Kollesem miałem inną sytuację niż z Manorem. Ostatecznie zgodziliśmy się wspólnie z Manorem, że wezmę udział w testach i po ich zakończeniu podejmę decyzję. Osiągi nie były problemem. Bardziej chodziło o ilość czasu, jaką mogę poświęcić temu projektowi. Tak znalazłem się w punkcie, w którym postanowiłem się wycofać. Wiele się dzieje z punktu widzenia przepisów, więc będzie interesująco, szkoda, że nie będę mógł wziąć udziału w 24H Le Mans, ale zdecydowałem skoncentrować się na współpracy z Williamsem – wyjaśnił.

Ostateczny skład zespołu Manor został podany w środę. W aucie z numerem 6 znajdą się Oliver Turvey, Alex Brundle oraz Oliver Rowland. W maszynie #5 zasiądą Charlie Robertson, Dean Stoneman oraz na Spa i 24H Le Mans Leo Roussel.