Kubica: Potrzebujemy więcej czasu na podjęcie decyzji

Robert Kubica - Alfa Romeo Racing Orlen / © Sauber Motorsport AG

Robert Kubica, jak sam przyznaje, nie podjął jeszcze decyzji dotyczącej swoich planów na sezon 2021.

Krakowianin, który obecnie dzieli swoje obowiązki pomiędzy serią DTM a Formułą 1, uważa, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby odpowiedzieć na pytanie dotyczące jego najbliższej przyszłości.

„Musimy poczekać. Pandemia wszystko przesunęła, a to oznacza, że my też potrzebujemy więcej czasu na podjęcie decyzji" – powiedział Robert Kubica.

Odnosząc się do kwestii kontynuowania swojej przygody w serii DTM, polski kierowca podkreślił, że zapewnia ona bardzo wysoki poziom rywalizacji, ale jego dalsze zaangażowanie zależne będzie od dostępnych w przyszłym sezonie opcji.

„DTM zmienia nieco swoją naturę, ale wciąż gwarantuje ściganie się na wysokim poziomie. Mam szczerą nadzieję, że tak pozostanie. Jeżeli natomiast o mnie chodzi, to muszę przeanalizować dostępne opcje i zastanowić się, co chciałbym robić."

W rozmowie poruszony został także wątek zmian, jakie w ciągu ostatnich lat przeszła Formuła 1. Zdaniem Kubicy, największe różnice dotyczą podejścia do kwalifikacji oraz wyścigu.

„Największą zmianą jest podejście do kwestii tempa kwalifikacyjnego i wyścigowego."

„W przeszłości dysproporcja pomiędzy kwalifikacjami a wyścigiem nie była duża, ponieważ samochód był o niemal 130 kilogramów lżejszy i można było przez cały czas naciskać. Obecnie startuje się z zapasem paliwa na cały dystans wyścigu, a przez to różnica jest ogromna."

„Zabrzmi to paradoksalnie, ale obecnie zwalnianie pod koniec wyścigu jest najlepszym sposobem na dotarcie do mety, co kładzie nienaturalny nacisk na panowanie nad sobą. W innych seriach wyścigowych trzeba przez cały czas wyciskać maksimum z tego, czym się dysponuje, natomiast w Formule 1 czasami trzeba odpuścić, aby osiągnąć dobry wynik" – zakończył.

Image: © Sauber Motorsport AG