Kubica powraca do Team WRT i rywalizacji w klasie LMP2 w sezonie 2023

Robert Kubica / © Prema Racing

Robert Kubica, po roku startów z zespołem Prema Racing, powraca do ekipy Team WRT, aby kontynuować swoje zmagania w klasie LMP2 Długodystansowych Mistrzostw Świata.

Polak rywalizację w wyścigach wytrzymałościowych rozpoczął w 2021 roku, ścigając się dla Team WRT w Europejskiej Serii Le Mans, a także po raz pierwszy mierzył się z 24-godzinnym wyścigiem Le Mans wraz z Louisem Deletrazem i Yifei Ye.

Mimo debiutu w Le Mans skład z Robertem Kubicą na czele był o krok od wygranej na Circuit de la Sarthe, jednak techniczne problemy prototypu Oreca 07-Gibson #41, na ostatnim okrążeniu wyścigu, zaprzepaściły pełne emocji starcie, a ekipa Polaka została oficjalnie niesklasyfikowana.

Cały sezon 2021 zakończył się jednak dla Roberta zdobyciem mistrzowskiego tytułu w ELMS, a także możliwościom wystartowania w FIA WEC wraz z High Class Racing w ostatniej rundzie mistrzostw.

Zeszłoroczną kampanię wyścigową Polak rozpoczął od zmiany barw na Premę Racing i zaangażowanie się w Długodystansowe Mistrzostwa Świata. Rywalizację zakończył na piątej pozycji w klasie LMP2 i z wysokim drugim miejscem w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, dojeżdżając do mety tuż za składem JOTA #38.

Na tegoroczne zmagania w FIA WEC Robert Kubica postanowił jednak powrócić do belgijskiego zespołu Team WRT, z którym ponownie stanie na starcie w kategorii Le Mans Prototype 2. Kolegami zespołowymi Polaka w prototypie oznaczonym numerem #41 będzie Rui Andrade i ponownie Louis Deletraz.

„Bardzo się cieszę, że wróciłem do rodziny WRT i reprezentuję Orlen Team WRT, ale tym razem w WEC, ponieważ razem ścigaliśmy się i wygraliśmy mistrzostwo ELMS w samochodzie #41” – powiedział Robert Kubica.

„To będzie mój trzeci rok z Louisem, ale pierwszy z Rui, którego dobrze znam z padoku, a Louis zawsze bardzo dobrze o nim mówił od czasu, gdy razem pracowali w IMSA.”

„To będzie duże wyzwanie ścigać się w WEC i oczywiście w Le Mans. Fajnie byłoby tym razem zrobić jeszcze jedno okrążenie, co przegapiliśmy w 2021 roku, kiedy przegraliśmy zwycięstwo na ostatnim kółku.”

„Pozostaniemy skoncentrowani i będziemy ciężko pracować, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki” – podkreślił Polak.

Szef zespołu, Vincent Vosse, dodał: „Jak już powiedziałem wcześniej, w naszych składach nie będzie żadnych niespodzianek! Bardzo się cieszę, że możemy pracować z kierowcami, których znamy bardzo dobrze.”

„Louis i Robert byli fundamentalną częścią naszych sukcesów w 2021 roku, kiedy zostali mistrzami ELMS w naszym pierwszym sezonie z LMP2 i wszyscy pamiętamy dramatyczne ostatnie okrążenie w Le Mans, które pokazał, jak bardzo są razem konkurencyjni!”

„Wspaniale jest widzieć, jak połączyli siły z Rui, ponieważ idziemy na strategię maksymalnego ataku z naszymi składami w sezonie 2023.”

Image: © Prema Racing