Kubica w pełnym sezonie Europejskiej Serii Le Mans z zespołem WRT

Robert Kubica - Team WRT / © Team WRT

Robert Kubica wystartuje w pełnym sezonie Europejskiej Serii Le Mans i będzie rywalizował w klasie LMP2 z zespołem WRT.

Belgijska ekipa podczas tegorocznej kampanii ELMS skorzysta z prototypu Oreca 07 Gibson i podobnie jak dla Roberta Kubicy, także dla niej będzie to debiut w rywalizacji długodystansowej w klasie LMP2 na pełnym dystansie mistrzostw.

"Bardzo się cieszę, że dołączam do Team WRT, co jest nowym rozdziałem w mojej karierze i nowym wyzwaniem także dla zespołu" - powiedział Robert Kubica.

"Wspólnie odkryjemy wiele nowych rzeczy w serii, która charakteryzuje się bardzo mocną i konkurencyjną stawką, tworzoną przez utalentowanych zawodników."

"To będzie mój pierwszy pełny sezon w wyścigach długodystansowych, w którym będę dzielił samochód z kolegami, coś co odkryłem kilka dni temu w Daytona i nie mogę się doczekać rozpoczęcia współpracy z ekipą w fabryce i na torze."

"Cały projekt jest niesamowicie motywujący i chcę serdecznie podziękować Vincentowi, który bardzo mocno się starał, aby to miało miejsce" - dodał Polak.

Team WRT będzie prowadził dwa równoległe programy LMP2, w Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIA WEC oraz European Le Mans Series, co pozwoli na złożenie wniosku o rywalizację drugim autem w 24-godzinnym wyścigu Le Mans.

Skład ekipy do ELMS nie został jednak w całości potwierdzony, a jedynym znanym ogniwem jest Robert Kubica. Zespół przyznał jednak, że pozostali kierowcy zostaną ujawnieni w odpowiednim czasie.

"Jesteśmy bardzo podekscytowani dodaniem do naszego portfolio wyścigów wytrzymałościowych, ponieważ ta kategoria jest naprawdę kluczowym elementem DNA, historii i tradycji sportów motorowych" - przyznał szef zespołu WRT, Vincent Vosse.

"Od chwili, gdy zdecydowaliśmy się wejść do FIA WEC, podjęliśmy próbę podwojenia wysiłków za pomocą programu ELMS i cieszymy się, że możemy zrealizować również ten plan. Z pewnością pomoże nam uczyć się więcej i szybciej, gdy podejmiemy to nowe wyzwanie w LMP2."

"Powiedzieć, że z radością witamy Roberta w rodzinie WRT to pewne niedomówienie. Wszyscy, a szczególnie ja osobiście, darzymy Roberta głębokim podziwem jako kierowcę i człowieka. To prawdziwy zawodnik wyścigowy, persona napędzana niepohamowaną pasją."

"Rozmawialiśmy z nim w przeszłości, a teraz możliwość pracy z nim to kolejne spełnienie marzeń."

"Nie możemy się doczekać, aby wkrótce ogłosić resztę składu, ponieważ obecnie oceniamy innych zawodników" - dodał.

Sezon 2021 Europejskiej Serii Le Mans rozpocznie się jednodniowym przedsezonowym testem na torze Barcelona-Catalunya w dniu 13 kwietnia, a pięć dni później, na tej samej pętli, zespoły wraz z kierowcami zainaugurują tegoroczną kampanię.

Druga runda ELMS została zaplanowana na torze Red Bull Ring (16 maja), a po niecałych dwóch miesiącach przerwy rywalizacja zagości w świątyni prędkości na obiekcie Monza (11 lipca).

Pod koniec sierpnia czterogodzinna walka o punkty wystartuje na Le Castellet (29 sierpnia), a sezon zakończą starcia na torze Spa-Francorchamps (19 września) oraz Portimao (24 października).

Kalendarz wyścigowy ELMS na sezon 2021:

Oficjalny test / Barcelona-Catalunya 13 Kwietnia
1. Barcelona 18 Kwietnia
2. Red Bull Ring 16 Maja
3. Monza 11 Lipca
4. Le Castellet 29 Sierpnia
5. Spa-Francorchamps 19 Września
6. Portimao 24 Października
Image: © Team WRT