Kwiat: Mam nadzieję, że moje doświadczenie przełoży się na rozwój Alpine w F1

Daniił Kwiat - Alpine F1 Team / © Alpine F1 Team

Zespół Alpine oficjalnie potwierdził angaż Daniiła Kwiata, który w sezonie 2021 będzie pełni obowiązki kierowcy rezerwowego.

Kwiat rywalizował w F1 w sezonach 2014-2017 i 2019-2020. Jego najlepszy wynik to drugie miejsce wywalczone w Grand Prix Węgier w 2015 roku. Jako kierowca zespołów Toro Rosso, Scuderii AlphaTauri oraz Red Bulla wziął udział w 110 wyścigach.

Z powodu niezadowalających wyników w ubiegłym roku, Rosjanin stracił swój fotel w AT na rzecz Yukiego Tsunody. 26-latek zdecydował się jednak pozostać w Formule 1 podpisując kontrakt z zespołem Alpine, w którym przyjmie rolę kierowcy rezerwowego, zastępując tym samym Siergieja Sirotkina.

„Jestem bardzo podekscytowany z faktu, iż dołączyłem do rodziny Alpine” – przyznał Daniił Kwiat.

„W minionym roku zespół ten osiągnął kilka sukcesów i jest bardzo zaawansowany technologicznie. Ekipa bardzo mocno się rozwinęła, a ja zamierzam być częścią tego pozytywnego trendu. Postaram się wykorzystać moje doświadczenie zdobyte na torze i poza nim, aby pomóc w rozwijaniu A521 oraz przyszłych konstrukcji.”

„Jako kierowca rezerwowy musisz przez cały czas być skupiony i zgrywać się z zespołem na wielu różnych płaszczyznach” – podsumował.

W dużych superlatywach o Rosjaninie wypowiedział się CEO Alpine, Laurent Rossi.

„Przez całą swoją karierę Daniił zyskał reputację bardzo szybkiego kierowcy, który wykazywał się również dużą odpornością. Dlatego też jego obecność w naszym składzie jest dla nas sporym wzmocnieniem. W czasie nadal trwającej pandemii ważne jest, aby mieć silne zaplecze. Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu, iż w naszych szeregach mamy kogoś, kto będzie w stanie z marszu wejść do samochodu i podołać zadaniu, dowożąc do mety solidne punkty.”

Image: © Alpine F1 Team