Kwiat: Początkowo nie wiedziałem, co się stało, ale potem byłem zszokowany

Daniił Kwiat - Scuderia AlphaTauri / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Irytacja to pierwsze odczucie, jakie pojawiło się u Daniiła Kwiata po kontakcie z Romainem Grosjeanem na pierwszym okrążeniu, jednak finał całego zajścia bardzo szybko odmienił podejście rosyjskiego zawodnika.

Zamieszanie na starcie do Grand Prix Bahrajnu okazało się wstępem do katastrofy, do jakiej doszło już podczas pokonywania trzeciego zakrętu. Grosjean zetknął się tylnym prawym kołem z Daniiłem Kwiatem, co wywołało podbicie auta i uderzenie w barierę.

Samochód francuskiego zawodnika wbił się z impetem pomiędzy bariery, pękł na pół i się zapalił. Grosjean zdołał jednak uwolnić się o własnych siłach i uciec w bezpieczne miejsce z pomocą ratowników oraz załogi samochodu medycznego FIA. Wyścig natychmiast został wstrzymany, a Grosjean zabrany do centrum medycznego i do szpitala na badania.

Kwiat tuż po całym zajściu był zły na Francuza, jednak gdy zobaczył płomienie w swoich lusterkach, szybko zmienił zdanie i podejście do całego zdarzenia.

"To był straszny moment" - przyznał po wyścigu Daniił Kwiat. "Na początku byłem bardzo zły, że tak wpadł na mnie i pomyślałem, co on robi? Jednak potem natychmiast zmieniłem zdanie, gdy zobaczyłem w lusterkach płomienie."

"Miałem tylko nadzieję, że nic mu nie jest. Nie spodobało mi się to, co zobaczyłem w swoich lusterkach. Cieszę się, że wszystko w porządku, szczerze. To naprawdę tylko przypomina, że to, co robimy, jest niebezpieczne."

"Przerażającym" doświadczeniem całe zajście nazwał Pierre Gasly, który przyznał, że system Halo potwierdził swoją wartość.

"Początkowo nie wiedziałem, co się stało, a kiedy zobaczyłem te obrazy, byłem zszokowany, ponieważ nigdy nie widziałem takich rzeczy" - przyznał Francuz. "Myślę, że w przeszłości było to bardziej powszechne, ale było naprawdę przerażające."

"Potem, gdy zobaczyłem, że Romain już wysiadł z samochodu, ucieszyłem się. To po prostu przerażające. Nie miałem pojęcia, że bolid Formuły 1 może się w ten sposób przebić, zwłaszcza pokonać barierę."

"Więc Halo naprawdę zadziałało w tej szczególnej sytuacji. Wysłałem mu SMS-a podczas czerwonej flagi, życząc mu dobrego powrotu do zdrowia" - dodał Gasly.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool