Lando Norris cofnięty o trzy miejsca na starcie wyścigu o GP Styrii

Lando Norris - McLaren F1 Team / © McLaren F1

Lando Norris otrzymał karę cofnięcia o trzy pozycje na starcie niedzielnego wyścigu o GP Styrii. Sędziowie dopatrzyli się bowiem zignorowania żółtych flag przez kierowcę zespołu McLaren w trakcie pierwszego treningu na torze Red Bull Ring.

Pół godziny po rozpoczęciu pierwszego treningu przed wyścigiem o GP Austrii awarii uległ samochód Nicholasa Latifiego. Sędziowie wywiesili więc wtedy żółte flagi w drugim sektorze. O tym fakcie poinformowany został również Lando Norris. Kierowca McLarena otrzymał od swojego inżyniera wyścigowego, Willa Josepha, komunikat „w zakręcie piątym obecne żółte flagi”.

Mimo to Brytyjczyk podjął się próby wyprzedzenia Pierre’a Gasly’ego w sektorze, gdzie znajdowały się żółte flagi, choć manewr ten wykonywał, jadąc znacznie wolniej. Sędziowie zapoznali się jednak z nagraniami tego momentu i postanowili ukarać kierowcę McLarena. Lando Norris zostanie więc cofnięty na starcie niedzielnego wyścigu o GP Austrii o trzy pozycje. Ponadto, do jego licencji wyścigowej doliczono dwa punkty karne.

„Sędziowie wysłuchali kierowcy samochodu numer 4 (Lando Norris), przedstawiciela zespołu oraz zapoznali się z dowodami wideo. Nagranie jasno pokazuje, że kierowca samochodu numer 4 wyprzedził auto numer 10 (Pierre Gasly), podczas gdy żółte panele świetlne były wyraźnie widoczne, jak i również pokazywano żółte flagi” – czytamy w komunikacie sędziowskim.

W pierwszym treningu przed wyścigiem o GP Styrii Lando Norris zajął dopiero 14. miejsce, notując finalnie czas 1:05,908.