Lando Norris pozostaje w McLarenie na kolejne sezony

Lando Norris pozostaje w McLarenie na kolejne sezony

Brytyjczyk Lando Norris przedłużył umowę z zespołem McLaren F1 Team, która będzie go obowiązywać przez najbliższych kilka sezonów.

Z powodu trzech głośnych transferów, jakie miały miejsce w ostatnich dniach, uwadze wszystkich umknął fakt, iż zespół McLaren postanowił przedłużyć kontrakt z 20-letnim Lando Norrisem. To właśnie dzięki ekipie z Woking, młody brytyjski kierowca mógł zadebiutować w Formule 1 w ubiegłym sezonie.

Według spekulacji, jest to umowa „wieloletnia”, która pozwoli Norrisowi w pełni skupić się na rozwijaniu swoich umiejętności oraz doskonalić rzemiosło wyścigowe.

Odradzający się zespół McLarena ewidentnie wie, jak odpowiednio i sukcesywnie wdrażać założony plan odbudowy. Wydaje się, że po trawiącym go kilka lat temu głębokim kryzysie, nie ma już śladu. Dzięki odpowiednim i umiejętnym ludziom na stanowiskach kierowniczych, team założony przez Bruce’a McLarena powoli odbudowuje swoją pozycję, stając się najsilniejszym zespołem środka stawki.

Lekcja z doboru składu kierowców także została skrupulatnie odrobiona. Szefostwo, co prawda, „wypuściło” z rąk szybkiego i solidnego Carlosa Sainza, który od sezonu 2021 będzie reprezentował zespół Ferrari, ale w jego miejsce zakontraktowali doświadczonego, utalentowanego i regularnego kierowcę Daniela Ricciardo.  

Należy tutaj pochwalić także przedłużenie umowy z Lando Norrisem. 20-latek ma za sobą – całkiem udany – debiutancki sezon w Formule 1, podczas którego nie raz udowadniał swoje zawrotne tempo (choćby w trakcie pierwszego weekendu wyścigowego w sezonie 2019, gdzie w sesji kwalifikacyjnej przed GP Australii, przeszedł aż do Q3). Popełniał też niewiele błędów, a jedynym poważnym, słabym punktem były starty, na których tracił wywalczone w sobotę pozycje. Potrafił je jednak bardzo szybko odzyskiwać i nie bał się starć na torze z bardziej doświadczonymi rywalami, choćby Ricciardo czy Raikkonenem.

Norris ewidentnie ma talent i umiejętności, które – jeśli zostaną odpowiednio rozwinięte i wyeksponowane – mogą pozwolić mu zajść naprawdę daleko. McLaren wie o tym i obdarzył Brytyjczyka na tyle dużym zaufaniem, że postanowił zatrzymać go u siebie na kilka najbliższych lat. Prężnie rozwijający się, dobrze zarządzany zespół, w którym panuje atmosfera sprzyjająca pracy, to idealne środowisko dla ewolucji Lando Norrisa.

Będzie miał on również duże wsparcie w postaci kolegi z zespołu, Daniela Ricciardo. Australijczyk to doświadczony kierowca F1, uważany za jednego z najlepszych i najbardziej utalentowanych zawodników w stawce. Dla Norrisa będzie on doskonałym nauczycielem, a także swoistym wyzwaniem, któremu z pewnością będzie chciał stawić czoła za wszelką cenę, nabywając przy tym wiedzy i doskonaląc siebie.

Obaj są również jednymi z barwniejszych postaci w padoku F1, dzięki swojej wesołości i charyzmie. Razem mogą stworzyć naprawdę ekstrawagancki i zarazem szybki oraz utalentowany duet kierowców.

Image: © McLaren F1