Leclerc: Ferrari będzie musiało gonić rywali od samego początku

Leclerc: Ferrari będzie musiało gonić rywali od samego początku

Charles Leclerc spodziewa się, że początek sezonu 2020 może być dla Ferrari wyjątkowo ciężki. Na testach w Barcelonie włoski zespół wyraźnie miał problemy ze zrozumieniem ustawień auta i w tym roku nowa konstrukcja Ferrari wyjątkowo nie była tak szybka jak w latach poprzednich.

Młody kierowca z Monako będzie musiał w tym sezonie potwierdzić swoją pozycję lidera we włoskim zespole. W tle cały czas słyszy się plotki o negocjowaniu kontraktu z Sebastianem Vettelem, który przez niepewną sytuację może być dodatkowo zmotywowany. Nie pomaga także fakt, że w obecnym okresie wszystkie zespoły wstrzymały swoje prace, a FIA kolejny raz wydłużyła obowiązkową przerwę aż do 63 dni.

„Nadal uważam, że przedsezonowe testy nie poszły nam zbyt dobrze. Będziemy musieli starać się dogonić część ekip na początku sezonu. (…) Na tę chwilę nie wiem czy będziemy w stanie to zrobić.”

Jeżeli prognoza tegorocznego kalendarza będzie opierała się o trzy podwójne rundy w Austrii, Wielkiej Brytanii oraz na Węgrzech, do roli faworyta w pierwszej połowie sezonu może urosnąć Red Bull. Zdaniem Charlesa doświadczenie Ferrari z poprzednich lat może być ogromnym atutem.

„W zeszłym roku odnotowaliśmy niezły postęp w ciągu trwania sezonu. Sądzę, że musimy ciężko pracować, a rezultaty przyjdą same."

Pierwotnie zakładane podwójne rundy oraz napięty kalendarz w tym roku, z pewnością nie pomoże zespołom w rozwijaniu swoich konstrukcji. Czasu pomiędzy wyścigami będzie mało i wszystko wskazuje na to, że oczekujemy na oficjalne potwierdzenie 15-18 rund rozegranych w okresie od początku lipca do połowy grudnia 2020.

„To będzie ciężki sezon dla wszystkich, ponieważ jak tylko się rozpocznie to nie będzie w nim czasu na przerwy, co z pewnością przełoży się na rozwój auta. (…) Sądzę, że praca z autem na torze będzie w tym roku wyjątkowo ważna, bo z pewnością spędzimy tam wiele czasu, kiedy już sezon się zacznie.”

Leclerc w wywiadzie dla RaceFans.net podkreślił jak istotną rolę odegrają kierowcy, dla których ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, może okazać się zrozumienie problemów auta podczas piątkowych sesji treningowych.

„To będzie bardzo ważne dla kierowców żeby skupić się i już od pierwszego wyścigu dostarczać inżynierom informacje, które mogą pomóc zespołowi w objęciu właściwego kierunku rozwoju” - dodał.

Image: © Scuderia Ferrari