Leclerc: Nie spodziewałem się, że będę tak konkurencyjny

Charles Leclerc - Scuderia Ferrari / © Pirelli Motorsport

Charles Leclerc był bardzo zadowolony ze zdobycia pole position do Grand Prix Azerbejdżanu, mimo że uważa swoje najlepsze okrążenie za niezbyt udane. Monakijczyk obawia się też, czy zdoła obronić swoją pozycję w wyścigu.

Kierowca Ferrari uzyskał najlepszy czas okrążenia podczas kwalifikacji głównie dzięki jeździe w strudze powietrza za reprezentantami Mercedesa, którzy przygotowywali się do swoich pomiarowych kółek. Wyniku 23-latka nie udało się już nikomu poprawić, ponieważ sesja została przedwcześnie zakończona po uderzeniu Yukiego Tsunody w bandy w zakręcie numer trzy.

Leclerc cieszył się z pole position, ale był też nim nieco zaskoczony, przyznając, że nie ustrzegł się błędów podczas swojego przejazdu.

„Myślałem, że to było niezłe okrążenie. Były jednak dwa lub trzy zakręty, na których popełniłem błędy, ale potem jechałem w cieniu aerodynamicznym Lewisa [Hamiltona] w ostatnim sektorze, co trochę mi pomogło” - powiedział Leclerc.

„Sądzę jednak, że nawet bez jazdy w strudze powietrza miałbym podobny czas. Dzisiaj jest bardzo dobry dzień, nie spodziewałem się, że będę tak konkurencyjny.”

„Myślę, że gdyby nie czerwona flaga, to jeszcze bym się poprawił, ale i tak mam drugie z rzędu pole position.”

Na starcie obok Leclerca ustawi się Lewis Hamilton, a tuż za Monakijczykiem lider klasyfikacji mistrzostw, Max Verstappen. Holender i Brytyjczyk to jedyni kierowcy, którzy wygrywali wyścigi w tym roku. Ferrari swój ostatni triumf odniosło w Grand Prix Singapuru w kampanii 2019.

Zawodnik stajni z Maranello ma jednak wątpliwości, czy uda mu się po starcie utrzymać przewagę, ponieważ Ferrari dysponuje słabszym tempem wyścigowym niż dwójka czołowych rywali.

„Podczas symulacji tempa wyścigowego samochód wydawał się całkiem w porządku, ale uważam, że Mercedes i Red Bull mają coś więcej do zaprezentowania w wyścigu niż my. Widzieliśmy to w drugim treningu. Bardzo trudno będzie utrzymać pozycję, ponieważ tutaj nie jest, tak jak w Monako i można łatwiej wyprzedzać.”

„Postaram się wykonać najlepszą możliwą pracę i mam nadzieję, że uda nam się utrzymać to pierwsze miejsce, ale będzie to naprawdę trudne” – podsumował.

Image: © Pirelli Motorsport