Legendarny bolid Renault R25 pojawi się podczas weekendu w Abu Zabi

Renault R25 / © Renault Sport

Aby upamiętnić swoje największe sukcesy, stajnia z Enstone, która w przyszłym roku startować będzie pod nazwą Alpine, zorganizuje na torze Yas Marina pokazowe przejazdy bolidu Renault R25. 

Wraz z końcem sezonu 2020 Renault przestanie już być obecne w Formule 1 jako zespół fabryczny, a jego miejsce zajmie marka Alpine. Aby uczcić swoje dziedzictwo, francuska ekipa zaprezentuje w Abu Zabi historyczny egzemplarz modelu R25.

W bolidzie tym zasiądzie Fernando Alonso, który w 2005 roku zdobył w nim swoje pierwsze mistrzostwo świata. Hiszpan, wraz z Giancarlo Fisichellą, odnieśli za kierownicą tej konstrukcji osiem zwycięstw, siedem razy zdobyli pole position i osiemnaście razy stawali na podium.

Teraz, piętnaście lat później, w ramach zakończenia przez Renault przygody w F1, R25 znowu pojawi się na torze. Bolid przeszedł renowację w zakładach Renault Sport Racing w Enstone oraz Viry, a także w firmie Rennwerk Company w Niemczech.

Ostatni raz egzemplarz ten był używany jako samochód demonstracyjny w 2006 roku, a następnie był przechowywany jako część kolekcji Renault Classic, aż do czasu rozpoczęcia renowacji.

Projekt odnowy podwozia rozpoczął się w 2019 roku. Bolid miał być gotowy na tegoroczne Grand Prix Francji, jednak pandemia koronawirusa uniemożliwiła prezentację, a przerwane prace wznowiono w październiku.

Przegląd silnika w mistrzowskim samochodzie pochłonął ponad pięćdziesiąt roboczogodzin. Tak odrestaurowany model R25 zaliczył w połowie listopada pierwszy przejazd na torze La Ferte Gaucher pod Paryżem.

„To bardzo wzruszające widzieć jeżdżący po torze R25 z Fernando za kierownicą” – powiedział Cyril Abiteboul.

„Ten samochód jest symbolem naszych dotychczasowych osiągnięć, a Alonso odzwierciedla naszą ambicję i ciągłe dążenie do sukcesu.”

„Wszystkie nasze przyszłe sukcesy przypadną w udziale marce Alpine, ale będą one stanowić hołd dla całej historii Renault w Formule 1.”

Image: © Renault Sport