Lequien: Peugeot musi wziąć udział w jednym wyścigu WEC przed startem w Le Mans

Peugeot 9X8 / © Peugeot Sport

Frederic Lequien, dyrektor generalny FIA WEC przyznał, że Peugeot musi wziąć udział w jednej rundzie przed powrotem do Le Mans, czym zagwarantuje sobie miejsce na starcie legendarnego klasyka na Circuit de la Sarthe.

Francuska stajnia w połowie stycznia poinformowała, że jest w trakcie przygotowań do zbliżającego się sezonu 2022 Długodystansowych Mistrzostw Świata w klasie Le Mans Hypercar oraz testów na torze swojego nowego prototypu 9X8, jednak potwierdziła, że nie pojawi się na pętli Sebring w Stanach Zjednoczonych.

Oczekuje się, że ekipa Peugeota zadebiutuje w drugiej rundzie mistrzostw podczas 6-godzinnej rywalizacji na torze Spa-Francorchamps, która odbędzie się na pięć tygodni przed 24-godzinnym wyścigiem Le Mans.

„Muszą wystartować w jednym wyścigu przed walką w 24-godzinnej rywalizacji w Le Mans” – powiedział Frederic Lequien. „Spodziewany się więc ich obecności na torze Spa-Francorchamps.”

Lequien dodał, że wymóg, dotyczący ich wzięcia udziału w co najmniej jednym wyścigu przed Le Mans, jest niezbędny dla odpowiedniego dostosowania systemu Balance of Performance.

„Musimy zobaczyć rywalizujący samochód przed debiutem w Le Mans” – podkreślił ponownie dyrektor generalny FIA WEC.

„To tylko kwestia BoP oraz analizy, aby uzyskać dane i tak dalej. Więc jest to kwestia czysto sportowa, a nie komercyjna.”

Przeczytaj też: Peugeot TotalEnergies opuszcza pierwszy wyścig sezonu 2022 FIA WEC

Zespół Peugeot TotalEnergies do chwili obecnej nie potwierdził, czy pojawi się na Spa-Francorchamps, jednak podkreślił, że współpracuje z organizatorami mistrzostw.

„9X8 zadebiutuje w wyścigu w oparciu o poziom gotowości, niezawodności i konkurencyjności, zgodnie z ustaleniami z organizatorami mistrzostw, których będziemy regularnie informować w miarę postępów naszego programu rozwojowego” – podkreślił dyrektor Stellantis Motorsport, Jean-Marc Finot.

Oba Peugeoty 9X8 znajdują się na wstępnej liście startowej do tegorocznej kampanii, jednak muszą zakończyć proces homologacji, aby móc wziąć udział w rywalizacji.

Sezon 2022 FIA WEC ma rozpocząć się wyścigiem 1000 mil Sebring w połowie marca, który poprzedzi dwudniowy prolog również zaplanowany na pętli w Stanach Zjednoczonych.

Image: © Peugeot Sport