Lewis Hamilton: To dość upokarzające doświadczenie

Lewis Hamilton i stawka Grand Prix Azerbejdżanu / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Lewis Hamilton przyznał, że podczas restartu GP Azerbejdżanu nieumyślnie zmienił balans hamulców, który doprowadził do zblokowania kół i przestrzelenia pierwszego zakrętu.

Piątkowe treningi wskazywały na to, że wyścigowy weekend w Azerbejdżanie nie będzie zbyt prosty dla Mercedesa. Szczególnie nieudana była druga sesja, w której Valtteri Bottas zajął szesnaste miejsce, a Lewis Hamilton był jedenasty. W sobotę nastąpiła jednak zmiana, przynajmniej ze strony siedmiokrotnego mistrza świata, który zakwalifikował się na drugiej pozycji.

Wydawało się również, że i wyścig może być całkiem udany w wykonaniu Brytyjczyka. Lewis Hamilton dobrze ruszył i szybko objął prowadzenie, wyprzedzając Charlesa Leclerca. Niestety, pierwsze problemy pojawiły się w alei serwisowej – kierowca Mercedesa stracił tam sporo czasu, przepuszczając Pierre’a Gasly’ego, co w konsekwencji skutkowało spadkiem na trzecie miejsce, za plecy Maxa Verstappena i Sergio Pereza.

Obrońca mistrzowskiego tytułu próbował wyprzedzić Meksykanina przez cały dystans wyścigu, jednak straty czasowe w drugim sektorze uniemożliwiały mu skuteczny atak na długiej prostej. Wszystko mogło się jednak zmienić, gdy w samochodzie Maxa Verstappena doszło do pęknięcia opony, co ostatecznie doprowadziło do restartu rywalizacji na dwa okrążenia przed metą.

Lewis Hamilton próbował wtedy wykorzystać sytuację i po świetnym starcie wyprzedził Sergio Pereza, obejmując tym samym prowadzenie. Na jego nieszczęście zblokował lewe przednie koło i przestrzelił pierwszy zakręt, wyjeżdżając poza tor.

„Naturalnie, to dość upokarzające doświadczenie, jeśli mam być szczery” – powiedział Hamilton w rozmowie ze Sky Sports F1. „Pracowaliśmy tak ciężko w ten weekend, aby wrócić spoza pierwszej dziesiątki. Zapowiadało się tak dobrze. Postawiłem wszystko na jedną kartę, walczyłem tak mocno, jak tylko mogłem.”

Jak potwierdził Brytyjczyk, zblokowanie koła wynikało z jego błędu. Tuż po starcie nacisnął bowiem przycisk, który zmienił balans hamulców, przekierowując go na przód.

„Podczas restartu, kiedy Checo ruszył w moją stronę, skręciłem kierownicą i uderzyłem w przełącznik zmieniający balans hamulców. On praktycznie je wyłącza, więc po prostu pojechałem prosto” – tłumaczył. „Nie miałem pojęcia, że w ogóle go dotknąłem.”

„Ciężko to znieść, ale głównie jest mi naprawdę przykro z powodu mężczyzn i kobiet w zespole, którzy tak ciężko pracowali na te punkty.”

„Jest to dla mnie jeden z najtrudniejszych momentów od dłuższego czasu – w jednej chwili mieliśmy wszystkie punkty, a w następnej żadnego. Na pewno się jednak przegrupujemy i wrócimy do gry.”

W związku z tym, że Lewis Hamilton i Max Verstappen nie zdobyli punktów w GP Azerbejdżanu, wciąż liderem klasyfikacji generalnej jest Holender. Kierowca Red Bulla ma cztery „oczka” przewagi nad swoim najbliższym rywalem.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool