Lewis Hamilton wystawi własny zespół wyścigowy w Extreme E

Lewis Hamilton - Mercedes AMG Petronas Motorsport / © Mercedes AMG Petronas Motorsport / LAT Images

Ósmym zespołem potwierdzającym swoje zaangażowanie w przyszłoroczną serię wyścigów elektrycznych samochodów terenowych jest X44, czyli ekipa Lewisa Hamiltona. Nazwa zespołu pochodzi od numeru startowego Brytyjczyka, z którym zaczynał swoją karierę i używa go do dziś.

Extreme E to seria wyścigowa założona przez szefa Formuły E, Alejandro Agaga. Kierowcy ścigają się zaprojektowanymi przez koncern Spark elektrycznymi samochodami terenowymi ODYSSEY 21. Najważniejszym celem serii jest rozpowszechnianie walki z kryzysem klimatycznym, co sprawia, że wyścigi będą odbywać się w najbardziej dotkniętych miejscach takich jak: Nepal, Grenlandia czy lasy tropikalne w Brazylii. W skład dwóch kierowców musi wchodzić kobieta i mężczyzna. Pierwsza runda mistrzostw odbędzie się 23 stycznia 2021 r. w Senegalu.

Lewis Hamilton podkreślił, jak ważną rolę w walce o dobro planety odgrywają sporty motorowe, które przyśpieszają postęp technologiczny. Razem z Extreme E chce zwiększać świadomość społeczeństwa na temat zmiany klimatu i walki z nią. Sześciokrotny mistrz świata przyznał jednak, że nie będzie jeździł oraz prowadził zespołu, co komplikowałoby się z karierą w Formule 1, gdzie zamierza konkurować minimum do 2023 roku.

„To ekscytujący nowy projekt i fajnie będzie odgrywać inną rolę niż kierowca w zespole” - powiedział Lewis Hamilton.

„Najbardziej pociągające jest jednak to, że Extreme E nie tylko zwiększa świadomość problemów klimatycznych, przed którymi stoi nasza planeta, ale także uczestniczą w tej walce, współpracując z lokalnymi organizacjami charytatywnymi, aby pozostawić po sobie dobre długotrwałe zmiany”.

„Każdy z nas ma moc, by coś zmienić, a to dla mnie tak wiele znaczy, że mogę wykorzystać moją miłość do wyścigów wraz z moją miłością do naszej planety, aby wywrzeć pozytywny wpływ na społeczeństwo”.

„Z niecierpliwością czekam początek sezonu, gdy zespół weźmie udział w tej nowej serii i myślę, że to niesamowite jest, co możemy zrobić, zwiększając jednocześnie świadomość dotyczącą kryzysu klimatycznego” - dodał Lewis Hamilton.

„Cieszymy się, że możemy powitać Lewisa Hamiltona i jego zespół X44 w Extreme E”- powiedział założyciel serii, Alejandro Agag.

„Podobnie jak my, Lewis jest wielkim pasjonatem sportów motorowych, ale podziela również nasze przekonanie, że możemy wykorzystać sport do podkreślenia ważnych dla świata tematów, takich jak zmiany klimatyczne i równość”.

„Lewis jest jednym z najbardziej utytułowanych kierowców wszechczasów i wszyscy jesteśmy podekscytowani, widząc, jak jego zespół X44 radzi sobie na torze wyścigowym i poza nim pod jego niesamowitym przewodnictwem” - przyznał Agag.

Oprócz X44 w serii pojawią się takie zespoły jak: Abt Sportsline, Andretti United Extreme E, Chip Ganassi Racing, QEV Technologies, Veloce Racing, HWA Team czy mistrzowie Formuły E, Techeetach.

Image: © Mercedes AMG Petronas Motorsport / LAT Images