Logan Sargeant dołącza do zespołu Williams Racing na sezon 2023

Logan Sargeant - Williams Racing / © Williams F1

Zespół Williams Racing oficjalnie potwierdził, iż Logan Sargeant zastąpi Nicolasa Latifiego w fotelu etatowego kierowcy i będzie ścigać się u boku Alexa Albona w kampanii 2023.

Zakontraktowanie Amerykanina było uzależnione od ilości punktów zgromadzonych po ostatniej rywalizacji sezonu w Formule 2, które pozwoliłyby zakwalifikować się kierowcy do superlicencji F1.

Kierowca akademii Williamsa zdobył superlicencję i ukończył swój debiutancki sezon w Formule 2 na czwartej pozycji, zdobywając 148 punktów i stając na podium cztery razy.

„Williams Racing ma przyjemność potwierdzić, że Logan Sargeant będzie ścigał się dla zespołu w 2023 roku w Mistrzostwach Świata Formuły 1 po uzyskaniu wystarczającej liczby punktów po ostatnim wyścigu Formuły 2 w Abu Zabi, aby zakwalifikować się do superlicencji.”

„Logan został koronowany na debiutanta roku, po tym, jak ukończył sezon Formuły 2 na czwartym miejscu z dorobkiem 148 punktów, odnosząc dwa zwycięstwa w wyścigach głównych i dwukrotnie stając na podium. Kierowca Akademii Williamsa uzupełnia skład zespołu na sezon 2023 obok Alexa Albona i stanie się pierwszym Amerykaninem startującym w Formule 1 od 2015 roku” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu zespołu.

„To ogromny zaszczyt i spełnienie marzeń, że dostałem możliwość startów w Formule 1 w zespole Williams Racing” – powiedział Logan Sargeant.

„Ogromne podziękowania dla każdej osoby w Williamsie i Dorilton Motor Sports za wsparcie, jakie udzielili mi od dnia, w którym po raz pierwszy dołączyłem do ekipy podczas Grand Prix Stanów Zjednoczonych w 2021 roku.”

„Bycie częścią akademii kierowców Williamsa przez ostatni rok dało mi możliwość rozwoju jako kierowca i przygotowało mnie do tego następnego rozdziału. Jestem gotowy i podekscytowany, aby być częścią tej podróży, w momencie, kiedy zespół poszukuje możliwości awansu w siatce.”

Szef ekipy z Grove, Jost Capito, dodał „Jesteśmy zachwyceni, że możemy oficjalnie przedstawić Logana jako naszego kierowcę na przyszły rok po zakwalifikowaniu się do superlicencji po ostatniej rywalizacji sezonu Formule 2 w Abu Zabi. Logan uzupełnia nasz ekscytujący skład kierowców na rok 2023 obok Alexa.”

„Od momentu dołączenia do naszej akademii kierowców pod koniec 2021 roku, Logan był w stanie w pełni zintegrować się z zespołem w symulatorze, a ostatnio również na torze podczas czterech sesji treningowych, w których uczestniczył. Miał mocny debiutancki sezon w Formule 2 i jesteśmy podekscytowani, obserwując, jakie robi postępy. Jesteśmy tutaj, aby wspierać go w tej podróży.”

„Stworzenie Loganowi możliwości rywalizacji w Formule 1 w Williams Racing w przyszłym roku, po tym, jak był integralną częścią naszej akademii kierowców, to duma dla całego zespołu” – podkreślił Sven Smeets.

„Widząc kierowcę z akademii, wsiadającego do naszego fotela F1, jest motywacją dla wszystkich innych zawodników, należących do akademii i pokazuje zasadność tego programu. Przygotowujemy go nie tylko na torze, ale będziemy ciężko pracować parze zimę poza torem, aby zapewnić mu jak najlepszą możliwość do startu w 2023 roku” – podsumowuje Smeets.

Image: © Williams F1