Lokalizacja sześciu rund sprinterskich w sezonie 2023 potwierdzona

Grand Prix Austrii / © Pirelli Motorsport

Formuła 1 potwierdziła lokalizację sześciu rund sprinterskich podczas przyszłorocznej kampanii wyścigowej mistrzostw świata.

Sprinty, które miały urozmaicić królową sportów motorowych, pojawiły się w 2021 roku w ramach testu i po pozytywnych opiniach różnych zainteresowanych stron powróciły do kalendarza w niedawno zakończonym sezonie.

W kampanii 2023 pojawi się aż sześć takich rund, w porównaniu z tegorocznym sezonem wyścigowym oraz zeszłym rokiem. Pierwszy sprint odbędzie się podczas Grand Prix Azerbejdżanu, a kolejne na pętlach w Spielberg i Spa-Francorchamps, tuż przed wakacyjną przerwą.

Rywalizacja w sobotnich sprintach powróci na początku października i odbędzie się na obiekcie w Losail oraz dwa tygodnie później w Stanach Zjednoczonych, po czym zawita do Brazylii.

Włodarze serii twierdzą, że proces wyboru sprinterskich rund w sezonie 2023 opierał się na badaniach i analizie możliwości wyprzedzania, zaciętych wyścigów oraz szybkich sekcji i „ma na celu zapewnienie rywalizacji na torze przez wszystkie trzy dni wybranych weekendów Grand Prix.”

„Widzieliśmy bardzo pozytywną reakcję na wydarzenia sprinterskie w ciągu pierwszych dwóch lat ich trwania i nie możemy się doczekać, aby zapewnić fanom jeszcze więcej akcji z sześcioma wydarzeniami w przyszłym roku, w tym pierwszym sprinterskim Grand Prix w Austin” – powiedział Stefano Domenicali, szef Formuły 1.

„Wprowadzenie sprintów stworzyło weekend wyścigowy, który obejmuje trzy dni rywalizacji i zapewnia więcej rozrywki fanom tego sportu, a także dodatkową wartość dla kluczowych interesariuszy, w tym zespołów, nadawców, partnerów i obiektów gospodarzy.”

Image: © Pirelli Motorsport