Lorenzo Savadori na Aprilii w trzech ostatnich wyścigach sezonu MotoGP

Lorenzo Savadori - Aprilia Racing Team Gresini / © Aprilia Racing Team Gresini

Aprilia potwierdziła, że w trzech ostatnich rundach sezonu 2020 wystąpi Lorenzo Savadori. Włoch zajmie miejsce Bradleya Smitha, który zastępował Andreę Iannone od początku tegorocznych zmagań.

Lorenzo Savadori jest zawodnikiem testowym Aprilii, a swoje obowiązki dzieli również z rywalizacją w mistrzostwach Włoch w klasie Superbike. W tym roku całkowicie ją zdominował, wygrywając sześć wyścigów, a w dwóch zajmował drugie miejsce. Dzięki temu zapewnił sobie mistrzostwo w czempionacie, jak i również – co ważniejsze – otrzymał w nagrodę starty w trzech ostatnich tegorocznych wyścigach MotoGP. Savadori wystąpi więc w dwóch rundach na torze w Walencji oraz finałowej na portugalskim obiekcie w Portimao. Tym samym zastąpi Bradleya Smitha, który do tej pory występował zamiast Andrei Iannone.

„Przede wszystkim chcę podziękować Bradleyowi za jego wysiłki w tym sezonie. Wcielił się nieoczekiwanie w rolę zawodnika fabrycznego z wielką godnością i znakomitymi wynikami, a jego wkład był niezwykle cenny. Teraz z niecierpliwością czekamy na debiut Lorenzo” – mówił Massimo Rivola, dyrektor zarządzający Aprilia Racing.

„Ten awans jest z pewnością nagrodą za jego wspaniały sezon jako zawodnik CIV [Campionato Italiano Velocità – przyp. red.], gdzie dominował w kategorii Superbike. Jest to również krok w rozwoju zawodnika, który również w 2021 roku będzie testerem naszej RS-GP”.

„Jazda naszym raczkującym projektem w wyścigu będzie z pewnością krokiem naprzód dla Lorenzo, a tym samym dla całej Aprilia Racing” – dodał Rivola.

„Powiedzieć, że jestem szczęśliwy, byłoby niedopowiedzeniem. Od razu chciałbym podziękować Aprilia Racing za tę wspaniałą okazję. Przyjadę przygotowany na zawody zarówno dzięki pracy wykonanej podczas testów na RS-GP, jak i zakończonego właśnie sezonu CIV” – powiedział Lorenzo Savadori.

Aprilia w sezonie 2020 była zmuszona wystawić zastępstwo za Andreę Iannone, który jest zawieszony za wykrycie w jego organizmie środków dopingowych. Na razie nie wiadomo, jak rozstrzygnie się ta sytuacja, bo wyrok Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu mamy poznać w połowie listopada. Tym samym też nie wiemy, kto – obok Aleixa Espargaro – będzie reprezentować barwy ekipy z Noale w przyszłym roku. Być może więc angaż Lorenzo Savadoriego jest taką przymiarką w razie, gdyby Iannone został zdyskwalifikowany na dłużej.

Image: © Aprilia Racing Team Gresini