Lowe: Kubica nie pokazał pełni swoich umiejętności podczas pierwszego testu

Lowe: Kubica nie pokazał pełni swoich umiejętności podczas pierwszego testu

Głównym powodem, dla którego Robert Kubica nie został zatrudniony jako etatowy kierowca Williamsa w sezonie 2018, miał być posezonowy test na torze Yas Marina w Abu Zabi, podczas którego Polak nie pokazał pełni swoich umiejętności.

Testy z ekipą Williams były kolejnym krokiem w powrocie Roberta Kubicy do ścigania się w Formule 1. Wcześniej Polak miał okazję testować wraz z fabrycznym zespołem Renault, jednak ten postawił wtedy na zatrudnienie Carlosa Sainza, co definitywnie zamknęło drzwi do ścigania się w barwach Renault dla Kubicy.

Mimo, że ekipa z Grove wybrała Siergieja Sirotkina na etatowego kierowcę w sezonie 2018, to nie oznaczało, że Polak cały sezon przesiedzi w garażu zespołu, wpatrując się w poczynania dwóch młodych kierowców. Zespół dał Kubicy w trakcie sezonu cztery szanse testowania FW41, co na pewno znacząco przyczyniło się do zatrudnienia Polaka w roli etatowego kierowcy na sezon 2019.

"Ciężko jest wybrać kierowcę, kierując się tylko danymi technicznymi. Formuła 1 zna parę przypadków, w których to kierowcy byli wybierani na podstawie 'dziwnych decyzji' władz zespołu. Nasza ekipa postanowiła przed sezonem 2018 przejść skrupulatny proces w sprawie wyboru partnera zespołowego dla Lance Strolla w wyniku czego naszym etatowym kierowcą w 2018 roku został Siergiej. W dalszym ciągu utrzymujemy, że był to na ten moment jedyny słuszny wybór, ponieważ Robert nie był w stanie w tym czasie pokazać w pełni swoich umiejętności" - powiedział Paddy Lowe.

Lowe stwierdził również, że obserwując postępy Polaka, jest święcie przekonany, że Kubica wróci bardzo szybko do dawnej szybkości, jaką prezentował na torach Formuły 1 przed nieszczęsnym wypadkiem w Ronde di Andora a ograniczenia, które posiada nie będą wpływały na jego tempo.

"Wybór Siergieja był na pewno rozczarowujący dla Roberta, jednak obserwowaliśmy go przez cały poprzedni sezon, co pozwoliło nam poznać go lepiej i wiedzieliśmy dzięki temu, co może pokazać z biegiem czasu. Mieliśmy dużo danych z jazd Roberta, dzięki którym mogliśmy podjąć decyzję o zatrudnieniu go w roli etatowego kierowcy na sezon 2019."

"Nasz zespół jest w pełni zaangażowany w prace z naszymi dwoma nowymi zawodnikami i z czasem zobaczymy efekty tej współpracy."

"Jeśli chodzi o ograniczenia Roberta związane z nieszczęśliwym wypadkiem, braliśmy je oczywiście pod uwagę, ale jesteśmy święcie przekonani, że nie wpłyną one znacząco na tempo Polaka w trakcie sezonu, ponieważ Robert należy do czołówki najlepszych kierowców na świecie" - podsumował dyrektor działu technicznego Williamsa.