Ma być prościej i sprawiedliwiej – zmiany w strukturach decyzyjnych F1

W 2021 roku, w ramach szeroko pojętych zmian regulaminowych, dotyczących także struktur zarządzających Formułą 1, Grupa Strategiczna oraz Komisja F1 przestaną istnieć.

W skład tych grup wchodzą przedstawiciele FIA i F1, a także reprezentacje zespołów Mercedesa, Ferrari, Red Bulla, McLarena i Williamsa oraz zespołu spoza tej grupy, który zakończył ubiegły sezon na najwyższym miejscu w klasyfikacji konstruktorów – w tym roku jest nim Renault.

Każda ekipa dysponuje jednym głosem, zespół FIA i F1 mają sześć głosów. Pozostałe zespoły nie mają prawa głosu i mogą uczestniczyć w zebraniach Grupy Strategicznej tylko jako obserwatorzy, a ich pomysły i opinie mogą zostać przedstawione tylko na posiedzeniach Komisji F1, w której zaangażowani są m.in. sponsorzy lub promotorzy wyścigów.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi normami, wszelkie zmiany w regulaminie muszą zostać zatwierdzone przez Grupę Strategiczną, Komisję F1 oraz zaakceptowane ostatecznie przez FIA.

Nowy plan zakłada uproszczenie tej struktury. Grupa ma składać się z 30 członków – dziecięciu przedstawicieli FIA oraz F1, a także po jednym przedstawicielu każdej ekipy biorącej udział w mistrzostwach. Zmianie ulegnie również sama forma podejmowania decyzji. Od 1 maja 2021, aby dany projekt został przyjęty, musi poprzeć go minimum 28 z 30 członków grupy. Obecnie wymagana jednomyślność nie będzie obowiązywać.

Projekt zmian oczekuje na ostateczną zgodę.