Marko: Albon może zostać zastąpiony przez Pereza lub Hulkenberga

Alexander Albon, Christian Horner, Helmut Marko / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Doradca zespołu Red Bull Racing, Helmut Marko stwierdził, że jeżeli Albon nie spełni pokładanych w nim nadziei, wówczas może zostać zastąpiony przez Sergio Pereza lub Nico Hulkenberga.

Tajski kierowca, pomimo zdobycia w tym sezonie swojego pierwszego podium w F1, nadal nie może czuć się pewnie w kontekście swojej najbliższej przyszłości w zespole z Milton Keynes. Mimo mało reprezentatywnych wyników względem Maxa Verstappena, przedstawiciele ekipy zaciekle bronią swojego podopiecznego, na każdym kroku podkreślając, że rozwój tego zawodnika przebiega zgodnie z planem.

Warto w tym miejscu jednak odnotować fakt, iż 24-latek przegrywa obecnie w mistrzostwach nie tylko ze swoim partnerem z zespołu, ale również z Danielem Ricciardo, Sergio Perezem i Lando Norrisem, co dla zespołu tego formatu jest pewną ujmą.

„Jeżeli Albon nadal będzie się rozwijać w dobrym tempie i polepszać swoje wyniki, to jest kandydatem do naszego bolidu na sezon 2021” – przyznał Helmut Marko.

„W szybkich zakrętach jest na poziomie Maxa. Problemem są jednak pozostałe fragmenty toru, gdzie potrafi w jednym, dwóch zakrętach stracić nieproporcjonalnie dużo czasu. Wówczas wracamy do tematu ogólnej spójności. Jeżeli nie wiesz, dlaczego tak się dzieje, to jest to czynnik niepewności, na który nie możemy sobie pozwolić, gdy ścigamy się o tytuł.”

„Jeśli Albon nie spełni naszych oczekiwań, to będziemy musieli poszukać następcy poza naszymi szeregami. Jesteśmy wystarczająco silni, aby przeskoczyć przez własny cień, a wtedy do gry mogą wejść dwaj znani kandydaci, Perez i Hulkenberg.”

Austriak powiedział również, że Yuki Tsunoda jest obecnie ich jedynym juniorem, który jest gotowy do jazdy w królowej sportów motorowych.

„Na ten moment mamy tylko jednego juniora, który jest kandydatem do miejsca w F1. Jest nim Yuki Tsunoda, który przymierzany jest do zespołu AlphaTauri. Aby do tego doszło, musi tylko zdobyć niezbędne punkty do uzyskania superlicencji.”

77-latek dodał również, że Liam Lawson i Jüri Vips potrzebują jeszcze przynajmniej jednego sezonu w obecnych seriach wyścigowych, aby myśleć o potencjalnym awansie.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool