Marko: Formuła 1 nie powinna zostać sprzedana

Grand Prix Arabii Saudyjskiej / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Szef sportów motorowych Red Bulla, Helmut Marko, wypowiedział się na temat ostatniego raportu, w którym ogłoszono, że państwowy fundusz inwestycyjny Arabii Saudyjskiej jest zainteresowany przejęciem Formuły 1.

Raport, opublikowany przez Bloomberg dziesięć dni temu twierdził, że Saudyjski Fundusz Inwestycji Publicznych (PIF) prowadził wstępne rozmowy z Liberty Media, czyli posiadaczem praw komercyjnych do F1, ale amerykańska firma odrzuciła ofertę szacowaną na ponad 20 miliardów dolarów.

Pomimo odrzucenia oferty, saudyjski fundusz inwestycyjny jest nadal zainteresowany Formułą 1.

Podczas gdy sama Formuła 1 nie skomentowała tego raportu, prezydent Międzynarodowej Federacji Samochodowej miał wiele do powiedzenia na temat potencjalnej umowy.

Ben Sulayem wyraził negatywną opinię na temat rzekomej wyceny F1 na 20 miliardów dolarów i stwierdził, że cena jest zbyt wysoka.

Zapytany o ten raport Helmut Marko przyznał, że oferta w wysokości 20 miliardów dolarów byłaby dobra dla F1. Austriak zasugerował jednak, że sprzedaż sportu Arabii Saudyjskiej nie byłaby odpowiednią decyzją.

„Myślę, że nie byłoby dobrze, gdyby F1 trafiła do kraju, który kulturowo tak bardzo różni się od miejsc, gdzie odbywa się większość wyścigów” – powiedział Marko w rozmowie z RTL.

Formuła 1 ma podpisany dziesięcioletni kontrakt, związany z organizacją wyścigów w Arabii Saudyjskiej, która bardzo często jest oskarżana przez stowarzyszenia praw człowieka o wybielanie swojego wizerunku.

Po wyścigu w Jeddah w marcu zeszłego roku siedmiokrotny mistrz świata Lewis Hamilton przyznał, że nie czuje się komfortowo, ścigając się w Królestwie.

W tym roku kierowcy będą mieli ograniczone możliwości wypowiadania się na tematy polityczne, co jest częścią planu FIA, mającego na celu ograniczenie aktywizmu politycznego w F1.

Marko, odniósł się do nowych zasad wprowadzonych przez FIA, mówiąc, że uciszanie kierowców jest po prostu złe.

„Nie jest dobra decyzja. Kierowcy są ludźmi, którzy biorą udział globalnej debacie publicznej i powinni mieć możliwość wyrażenia swoich opinii” – stwierdził Austriak.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool