Marko popiera urozmaicenie weekendów wyścigowych i odejście od nudnej rywalizacji

Helmut Marko - Red Bull Racing / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Dr Helmut Marko, doradca w zespole Red Bull Racing przyznał, że Formuła 1 wybrała właściwe tory do sprawdzenia proponowanych zmian w harmonogramie weekendów wyścigowych i oceny wyścigów sprinterskich.

Propozycja sprawdzenia nowego formatu wyścigowego w królowej sportów motorowych pojawiła się w sezonie 2018, jednak pomysł wprowadzenia rywalizacji sprinterskiej, która miałaby zastąpić sobotnie kwalifikacje, został odrzucony, a sprzeciw pojawił się przy odwróconej siatce startowej.

Nowy szef Formuły 1, Stefano Domenicali, pochwalił inne podejście do sobotniej walki o lokaty startowe i urozmaicenia całego sportu, jednak odrzucił wyżej wymieniony pomysł, pozostając jedynie przy wyścigu kwalifikacyjnym.

Taki format ścigania się w Formule 1 został przedstawiony na czwartkowym spotkaniu Komisji F1 i zaaprobowany przez wszystkie zespoły, władze sportu oraz FIA, jednak niepoddany głosowaniu, czego przyczyną jest brak szczegółów. Te mają zostać wysłane składom jeszcze przed startem sezonu 2021, aby mogły podjąć ostateczną decyzję, a cały projekt mógł trafić na posiedzenie Światowej Rady Sportów Motorowych.

Władze Formuły 1, przed pełnym wprowadzeniem takiego pomysłu w życie, chcą sprawdzenia nowego formatu, który miałby być przetestowany podczas trzech tegorocznych Grand Prix - w Kanadzie, Włoszech i Brazylii, czyli na torach promujących ściganie się koło w koło.

Doradca Red Bulla popiera taki plan i uważa, że wyścigi sprinterskie na tych trzech obiektach urozmaicą całą rywalizację.

"To dobra decyzja, mieliśmy za dużo nudnych wyścigów" - powiedział Marko dla stacji RTL/ntv. "Znaleźliśmy trzy odpowiednie tory, na których można wyprzedzać."

Wszystko wskazuje na to, że oficjalna sesja kwalifikacyjna zostanie przesunięta na piątkowe popołudnie, natomiast w sobotę odbędzie się wyścig sprinterski na dystansie 100 km, który określi pozycje startowe do głównej niedzielnej rywalizacji.

Pojawiły się również sugestie, że ośmiu najlepszych kierowców z sobotniego sprintu zostanie nagrodzonych połową punktów z Grand Prix, jednak są to szczegóły, które muszą zostać wyjaśnione przez zespoły przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool