Marko: Przejście Vettela do Mercedesa byłoby świetnym projektem

Lewis Hamilton i Sebastian Vettel / Facebook / Mercedes AMG Petronas Motorsport

Według Helmuta Marko, przejście Sebastiana Vettela do Mercedesa byłoby korzystne zarówno dla niego, jak i całego zespołu.

Wciąż nie wiadomo, jaką najbliższą przyszłość ma przed sobą Sebastian Vettel. W ubiegłym tygodniu Ferrari ogłosiło rozstanie z Niemcem po zakończeniu tego sezonu, na rzecz Carlosa Sainza z zespołu McLaren. Dość szybko okazało się, że nie będzie to „transakcja wiązana”, ponieważ w miejsce Hiszpana od jakiegoś czasu był przypisany Daniel Ricciardo z Renault i to właśnie on, od przyszłego roku, będzie reprezentował ekipę z Woking.

Na razie jedynym, naprawdę wolnym fotelem dla Vettela pozostaje fotel w Renault, jednak ostatnio pojawiły się informacje, że przedstawiciel francuskiego zespołu rozmawiał już w tej sprawie z menadżerem Valtteriego Bottasa, obecnego kierowcy Mercedesa, i że to on ma stać na czele kandydatów na następcę Ricciardo.

Część środowiska F1 uważa, że właśnie takie rozwiązanie – zajęcie przez Vettela miejsca Bottasa w Mercedesie – będzie najlepszą opcją, zarówno dla Niemca, jak i całego zespołu.

Helmut Marko zwrócił uwagę na potencjalne świetne wyniki, jakie mogłaby osiągać ekipa z Brackley, mając dwóch kierowców na wysokim poziomie i dwóch wielokrotnych mistrzów świata.

„Myślę, że dla Formuły 1 byłoby to rewelacyjnym projektem. Dwie gwiazdy w tym samym zespole. Gdyby obaj osiągnęli podobny poziom, to Mercedes zawsze kończyłby wyścigi z dubletami. Nie byłoby to dobre dla samego sportu, ale walka pomiędzy Vettelem a Hamiltonem, mogłaby przyciągnąć uwagę wielu widzów” – powiedział Marko w wywiadzie dla Sky Sports Germany.

Podobne zdanie ma także były szef F1, Bernie Ecclestone: – „Chciałbym go zobaczyć w Mercedesie. Byłoby to dobre dla Formuły 1. I byłby to naprawdę super zespół. Nie widzę też żadnych potencjalnych problemów ze strony Hamiltona i wiem, że Vettel chciałby mieć okazję ścigać się przeciwko niemu.”

Dla Helmuta Marko jest jasne, że Vettel pozostanie w Formule 1 tylko wtedy, gdy będzie miał szansę na starty w konkurencyjnym zespole. W przeciwnym razie, niemiecki kierowca odejdzie na sportową emeryturę.

„Czterokrotny mistrz świata, który wiele osiągnął w F1 i który jest w dobrej sytuacji ekonomicznej, odejdzie, jeśli pozostanie mu tylko opcja wylądowania w drużynie ze środka stawki. Powiedziałbym, że to nie pasowałoby do Sebastiana. To nie w jego stylu.”

Doradca ekipy Red Bull przyznał, że rozmawiał z Vettelem o jego szansach na starty w ekipie z Milton Keynes, jednak opcja ta nie wchodziła w rachubę. Dlatego zachęca obecnie Mercedesa, aby dał szansę Niemcowi, dzięki czemu Formuła 1 nie straci kierowcy z tyloma osiągnięciami.

„Rozmawiałem z Sebastianem i rzeczywiście pojawił się temat możliwości startów w Red Bullu, które niestety nie istnieją.”

„Myślę, że Vettel będzie kontynuował swoją przygodę z F1, jeśli dołączy do zwycięskiej drużyny, takiej jak Mercedes. Gdyby odszedł, byłaby to strata dla tego sportu, ale dla niego byłoby to najlepsze rozwiązanie” – zakończył.  

Image: Facebook / Mercedes AMG Petronas Motorsport