Marko rozważa debiut nowego kierowcy w AlphaTauri z początkiem 2023 roku

Colton Herta / © Penske Entertainment

Helmut Marko ujawnia, kto jest na liście kandydatów, mogących zastąpić Pierre’a Gasly’ego, w przypadku jego spekulowanego odejścia do składu Alpine.

Przy zamieszaniu na rynku transferowym spowodowanym przez ruchy Alpine i McLarena, zaczęły pojawiać się kolejne potencjalne nazwiska mogące uzupełnić wolne miejsca w stawce kierowców. Najnowsze doniesienia sugerują możliwość odejścia Pierre’a Gasly’ego do Alpine, co ostatecznie przekreśliłoby jego i tak już małe szanse na powrót do Red Bulla.

Miejsce Piastriego w McLarenie wydaje się więc bardzo prawdopodobne, jednak wciąż nie wiadomo, kto zastąpi Fernando Alonso. Podczas Grand Prix Belgii ze strony francuskiej ekipy pojawiły się głosy o chęci zakontraktowania Gasly’ego jako partnera dla Estebana Ocona. Helmut Marko, w swoich wypowiedziach, wydawał się otwarty na takie propozycje, wskazując na Coltona Hertę jako potencjalnego następcę Francuza.

Amerykański kierowca IndyCar od dawna łączony jest z Formułą 1. Pierwotnie liczył na miejsce w potencjalnej nowej stajni Michaela Andrettiego, lecz jedenasta ekipa nie wydaje się możliwa do wykonania w następnych latach. Herta nie stawiał wszystkiego na jedną kartę i jednocześnie powiązany jest z McLarenem, dla którego odbył w Portugalii jazdy testowe w zeszłorocznym bolidzie. Jednak przez zamieszanie z Piastrim, szansę na miejsce w brytyjskiej ekipie dla Coltona znacząco spadły.

Po doniesieniach, że Helmut Marko przygląda się amerykańskiemu kierowcy, Herta może z większym optymizmem patrzyć na swoją szansę na angaż w Formule 1, chociaż nie obyłoby się to bez komplikacji. Kalifornijczyk ma tylko 32 punkty do swojej superlicencji, co oznacza, że brakuje mu 8 punktów, by móc jeździć w królowej motorsportu. Istnieje jednak kruczek w przepisach FIA umożliwiający Coltonowi uzyskanie superlicencji, jeżeli udowodni, że „nie mógł się kwalifikować z powodu okoliczności pozostających poza jego kontrolą lub siły wyższej”, do czego potrzebowałby jednak pełnego wsparcia ze strony Helmuta Marko i AlphaTauri.

Image: © Penske Entertainment