Marko: Russell może ułatwić Maxowi zdobycie tytułu w sezonie 2022

George Russell - Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / © Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / LAT Images

Zdaniem Helmuta Marko, doradcy Red Bulla, pojawienie się George’a Russella w składzie Mercedesa od sezonu 2022 może być dla Maxa Verstappena ułatwieniem w zdobywaniu kolejnych mistrzowskich tytułów.

Stajnia z Brackley podpisała długoterminową umowę z Russellem we wrześniu, krótko po tym, jak Bottas ogłosił swoje odejście z zespołu. Dr Helmut Marko uważa, że taki ruch ze strony ośmiokrotnych mistrzów świata może ułatwić zadanie świeżo upieczonemu mistrzowi świata, Maxowi Verstappenowi.

Austriak liczy na to, że rywalizacja pomiędzy dwoma kierowcami Mercedesa pozwoli zawodnikowi Red Bulla szybciej zyskać nad nimi przewagę.

„Najpierw musimy zobaczyć, jak szybki jest tak naprawdę Russell” – powiedział Marko w rozmowie z La Gazzetta dello Sport.

„W zeszłorocznych kwalifikacjach był bardzo dobry, ale w wyścigach zdarzało mu się przegrywać z Nicholasem Latifim. Będziemy więc musieli dokładnie ocenić, co potrafi osiągnąć w Mercedesie w tempie wyścigowym.”

„Jeśli naprawdę dorówna szybkością Hamiltonowi, może to nam nawet pomóc.”

78-letni konsultant stajni z Milton Keynes próbował także wycofać się ze swoich słów, które padły po finałowym wyścigu w Abu Zabi, kiedy to stwierdził, że Toto Wolff, szef Mercedesa, „nie umie przegrywać”.

„Zdarza się, że w pierwszej chwili dobór słów może być nieco przesadzony” – przyznał w Servus TV.

„Nie jeżdżę z Toto na wakacje, ale uważam, że wykonuje świetną robotę i mamy do siebie wzajemny szacunek. Staram się wydobyć z tego to, co najlepsze, a mniejsze lub większe konflikty zawsze będą się zdarzać tu czy tam” – dodał.

Marko przewiduje też, że pomimo rewolucji w przepisach na sezon 2022, Red Bull i Mercedes w tegorocznej kampanii dalej będą na podobnym, bardzo wysokim poziomie.

„Max pracował już z bolidem na ten rok w symulatorze i radził sobie z brakiem stabilności z tyłu. Niekoniecznie chce najwygodniejszego auta, ale najszybszego możliwego, jakie możemy dla niego zbudować” – zakończył.

Image: © Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / LAT Images