Marko spodziewa się powrotu Mercedesa do formy w 2023 roku

Lewis Hamilton - Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / © Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / LAT Images

Doradca zespołu Oracle Red Bull Racing, Helmut Marko, przyznał, że w sezonie 2023 spodziewa się powrotu Mercedesa do czołówki stawki.

Ekipa z Brackley miała trudny 2022 rok, w którym przez dłuższy czas nie byli w stanie konkurować z Red Bullem i Ferrari. Po latach dominacji w erze hybrydowej, w sezonie 2022 niemieckiej stajni udało się wygrać tylko jeden wyścig na torze Interlagos w Brazylii.

Ubiegły rok rozpoczął się dla Mercedesa bardzo słabo, jednak z upływem czasu ich forma się poprawiała. Ostatecznie zakończyli sezon na trzeciej pozycji w klasyfikacji konstruktorów, jednak pod jego koniec zdecydowanie zbliżali się do ekipy z Maranello.

Marko uważa, że w zbliżającym się roku, niemiecki zespół będzie miał lepszy bolid niż Ferrari i to oni będą ich głównym rywalem w walce o tytuł.

„Ferrari jest mocne, ale Mercedes będzie ogólnie silniejszy. Zwłaszcza z takim kierowcą jak Lewis Hamilton. On nadal jest czołowym zawodnikiem” – przyznał Marko.

„To prawda, że Ferrari również ma bardzo dobrego kierowcę w postaci Leclerca, jednak on wciąż popełnia błędy.”

Z powodu ukończenia sezonu za Red Bullem i Ferrari, Mercedes w przyszłym roku będzie miał więcej czasu dostępnego na testy w tunelu aerodynamicznym. Natomiast austriacki skład będzie go miał najmniej w stawce, głównie w wyniku wygrania tytułu wśród konstruktorów, lecz także z powodu kary otrzymanej za przekroczenie limitu budżetowego w 2021 roku.

Jednak Marko uważa, że nie ma to dużego wpływu na sytuację Red Bulla.

„Mercedes przebijał się do nas w tym roku” – powiedział Austriak. „Jeszcze nam nie dorównują, ale mają więcej czasu w tunelu aerodynamicznym na opracowanie samochodu.”

„Jednak nie martwię się zbytnio. Jesteśmy na dobrej drodze do 2023 roku oraz mamy Maxa, najlepszego kierowcę w stawce.”

Image: © Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / LAT Images