Marko: To dopiero początek mistrzowskiej ścieżki Maxa

Helmut Marko i Max Verstappen - Red Bull Racing / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Helmut Marko uważa, że pierwsza mistrzowska korona Maxa Verstappena jest tylko wstępem do kolejnych tytułów, jakie w następnych latach padną łupem jego podopiecznego.

Utalentowany Holender w minioną niedzielę sięgnął po swoje pierwsze w karierze mistrzostwo, które okraszone zostało zaciętą walką z Lewisem Hamiltonem i wieloma pobocznymi sytuacjami.

Doradca ekipy z Milton Keynes po finałowych zawodach w Abu Zabi przyznał, iż Holender cały czas jest w etapie rozwoju i tym samym dopiero za kilka sezonów dojdzie on do szczytu swoich możliwości.

„To kierowca, który jestem przekonany, że nie jest jeszcze u kresu swoich możliwości. Jego występy w kwalifikacjach w Arabii Saudyjskiej i Abu Zabi pokazały, że jest w stanie wykręcać o wiele lepsze okrążenia niż pozwala mu na to samochód. Dlatego też uważam, że nie widzieliśmy jeszcze punktu kulminacyjnego w jego wykonaniu" - stwierdził Helmut Marko.

„Pierwszą poważną rozmowę odbyłem z nim, gdy miał 15 lat. Miałem wtedy okazje zobaczyć jego poczynania w jednym z wyścigów Formuły 3, w którym całkowicie zdominował swoich rywali."

„Warunki były wtedy dość zmienne, a mimo to wygrał ze sporą przewagą. Po zakończeniu zmagań rozmawiałem z nim przez dwie godziny. Normalnie młodym kierowcom poświęcam około 20 minut, ale w tym przypadku byłem zaskoczony jego dojrzałością mimo młodego wieku."

„Jego determinacja i wola zwycięstwa była godna podziwu. Dokładnie wiedział, co musi robić. Podczas naszego spotkania rozmawialiśmy o przyszłości i tego typu sprawach, jednakże po dwóch, trzech tygodniach stwierdziliśmy, aby zapomniał o innych seriach juniorskich, gdyż postanowiliśmy wspólnie iść prosto do Formuły 1."

„Jego mocną stroną jest przede wszystkim fakt, że dość szybko robi postępy. Jest też bardzo emocjonalny, ale systematycznie stara się to kontrolować. Potrafi być również dość uparty, ale z czasem dojrzał na tej płaszczyźnie, nie tracąc tym samym swoich silnych cech charakteru."

„Ma także bardzo mocną osobowość, która już w młodości była dość silna. Cały czas podążą swoją drogą i nie ogląda się w prawo lub lewo. Nie przejmuje się tym, co dzieje się w mediach. To duża przyjemność móc obserwować jak ten chłopak jest skupiony na swoich obowiązkach."

„Na szczęście jesteśmy już po mistrzostwach, ale uważam, że to dopiero początek jego mistrzowskiego ścieżki. Jako zespół dołożymy wszelkich starań, aby w kolejnych sezonach zdobyć kolejne tytułu wraz z Maxem."

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool