Marko: Tsunoda ma wielki talent i nie chcemy go spalić

Yuki Tsunoda - Scuderia AlphaTauri / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Helmut Marko, po świetnym debiucie Yukiego Tsunody w F1, jest dość ostrożny w kwestii potencjalnego angażu Japończyka w Red Bullu, ponieważ jako zespół nie chcą powielić błędów popełnionych w przeszłości.

20-latek w swoim debiutanckim wyścigu w Formule 1 zajął dziewiąte miejsce, zgarniając tym samym swoje pierwsze punkty na najwyższym szczeblu sportów motorowych. Sam zainteresowany nie był jednak do końca zadowolony ze swojego występu, gdyż widział on szansę na lepszy rezultat. Bardzo dobra postawa młodego zawodnika odbiła się dość szerokim echem w środowisku F1, gdzie wielu komentatorów i ekspertów określiło go mianem najlepszego debiutanta ostatnich lat.

Doradca stajni z Milton Keynes podkreślił, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby rozmawiać o przyszłości ich podopiecznego.

„Jego styl jazdy sprawia, że samochód zachowuje się wzorcowo. Jest także charyzmatycznym i bardzo zabawnym facetem. Bardzo cieszymy się, że jest członkiem naszej rodziny” – stwierdził Helmut Marko na łamach Formel1.de.

„Trudno obecnie określić, jak sprawy się potoczą, ponieważ mamy za sobą dopiero pierwszy z 23 wyścigów. Yuki jest niesamowicie utalentowany i traktujemy go jak nieoszlifowany diament, dlatego też nie chcemy go spalić. Będziemy bacznie obserwować jego rozwój, a gdy nadejdzie odpowiedni moment, podejmiemy kluczową decyzję.”

Austriak w pozytywnym tonie wypowiedział się również na temat postępów Sergio Pereza.

„Jego tempo wyścigowe jest bardzo zbliżone do osiągów Verstappena. W czystym powietrzu uzyskiwał niemalże identyczne czasy, co Max. Na tej płaszczyźnie Perez spisuje się bez zarzutu.”

„Problemem jest jednak jego dyspozycja na pojedynczym okrążeniu kwalifikacyjnym. Dobrym prognostykiem na przyszłość jest to, że traci on czas tylko w jednym fragmencie toru. Już w trakcie przedsezonowych testów był szybszy od Maxa w trzecim sektorze. Jednakże w czasówce trzeba posklejać odpowiedni czas ze wszystkich trzech sektorów. Checo ciężko pracuje, więc jesteśmy przekonani, że bardzo szybko poprawi się w kwalifikacjach.”

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool