Marko ujawnia koszt odbudowy bolidu Verstappena po wypadku na Silverstone

Max Verstappen - Red Bull Racing Honda / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Doradca zespołu Red Bull Racing, Helmut Marko, ujawnił, że wprowadzony limit budżetowy do Formuły 1 bardziej niż zwykle zaszkodzi ekipie z Milton Keynes, czego powodem są naprawy, które muszą zostać wykonane w bolidzie Maxa Verstappena po rundzie w Wielkiej Brytanii.

Holender już na pierwszym okrążeniu Grand Prix na Silverstone musiał pożegnać się z rywalizacją. Konsekwencją takiego stanu była kolizja z Lewisem Hamiltonem, do której doszło w zakręcie Copse, kiedy Brytyjczyk zahaczył o tylne prawe koło Verstappena, a kierowca Red Bulla wypadł z toru, uderzając z impetem w bandę z opon.

Uszkodzenia w bolidzie RB16B z numerem #33 okazały się bardzo rozległe, a odbudowanie auta pochłonie wiele godzin ciężkiej pracy. Całkowity koszt naprawy szacowany jest na 750.000 euro.

„W obecnej sytuacji jest to około trzy czwarte miliona euro, chociaż sytuacja z silnikami nie jest jeszcze do końca jasna” - potwierdził Helmut Marko w rozmowie ze stacją RTL.

Wszystko wskazuje na to, że Verstappen na GP Węgier otrzyma nowy podwozie, jednak pod dużym znakiem zapytania pozostaje jednostka napędowa Hondy, która mogła ucierpieć w całym zdarzeniu. Toyoharu Tanabe, dyrektor techniczny Hondy F1, jest optymistą odnośnie uszkodzeń silnika, które finalnie mogą okazać się mniejsze niż początkowo zakładano.

„Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem zdjęcia podnoszonego samochodu, pomyślałem, że było dużo uszkodzeń” - przyznał Tanabe. „Jednak w rzeczywistości wydaje się, że szkody są mniejsze niż to, co widzieliśmy po raz pierwszy. Jednakże rzeczywiste uszkodzenia nie mogą być ocenione, gdy [silnik] jest zamontowany w samochodzie.”

„Chcielibyśmy więc odesłać jednostkę do HRD w Sakurze i sprawdzić przed podjęciem decyzji” - dodał.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool