Masashi Yamamoto nowym konsultantem silnikowym Red Bulla

Masashi Yamamoto - Red Bull Racing / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Ekipa Red Bulla oficjalnie potwierdziła angaż byłego szefa działu sportów motorowych Hondy, Masashiego Yamamoto w roli konsultanta działu silnikowego.

Japoński koncern zgodnie z planem po zakończeniu sezonu 2021 zniknął z grona producentów jednostek napędowych, jednakże fabryka w Sakurze nadal zakulisowo będzie odpowiedzialna za dostarczanie silników rodzinie Red Bulla, która będzie mogła liczyć na technicznie wsparcie swojego partnera aż do 2025 roku.

W międzyczasie stajnia z Milton Keynes po przejęciu własności intelektualnej Hondy będzie systematycznie rozwijać swój projekt o nazwie Red Bull Powetrains, którego celem jest skonstruowanie autorskiego napędu na sezon 2026, gdy wówczas zaczną obowiązywać nowe regulacje techniczne.

Chiristan Horner w ostatnim czasie potwierdził również, że ich szeregi w niebawem zasili sporo pracowników z zaplecza japońskiego producenta, a jednym z ogłoszonych już nazwisk jest były szef programu silnikowego Hondy w F1. Yamamoto w ramach swojej nowej spółki konsultingowej będzie nie tylko odpowiedzialny za wspieranie zespołu w ich dalekosiężnych planach, ale także będzie pośrednikiem na linii Sakura - Red Bull.

„Podpisaliśmy kontrakt z Red Bull Powetrains. Po prośbach Christiana Hornera i Helmuta Marko zdecydowałem się dołączyć do tej firmy, która od teraz będzie mogła liczyć na moje wsparcie. Ciężko mi cokolwiek powiedzieć o szczegółach naszego porozumienia, ale jako członek ich programu silnikowego podejmę się wszelkich starań mających im pomóc” - przyznał Masashi Yamamoto w wywiadzie dla serwisu Motorsport.com.

„Moja decyzja w tej sprawie zapadła w marcu zeszłego roku. W 2016 roku zostałem mianowany dyrektorem ds. motorsportu i moim pierwszym celem było zdobycie mistrzostwa kategorii Super GT. Założenie udało się zrealizować dwa lata później, a przez kolejne trzy lata byłem już w pełni zaangażowany w pracę w Formule 1. Od samego początku byłem świadomy, że ten etap mojej kariery w Hondzie jest momentem kulminacyjnym, więc zamierzałem wówczas wykorzystać w pełni swoje doświadczenie.”

„W tamtym okresie zastanawiałem się, czy wraz z Red Bullem będziemy w stanie wygrać jakiś wyścig w pierwszym sezonie naszej współpracy. Następnie naszym priorytetem było stoczenie walki o mistrzostwo wraz z Mercedesem. Ostatecznie się to nie udało, ale wszystko ziściło się w ubiegłym roku dzięki niesamowitym umiejętnościom Maxa Verstappena i świetnej postawie Red Bulla.”

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool