Masi: Jesteśmy gotowi na zmiany w regulaminie wyścigów sprinterskich

GP Austrii 2021 / © Pirelli Motorsport

Dyrektor wyścigowy Formuły 1 przyznał, że władze serii są otwarte na wprowadzenie zmian do regulaminu wyścigów sprinterskich, stanowiących jeden z podstawowych elementów nowego formatu kwalifikacji.

Zmiany w klasycznym układzie weekendu wyścigowego zaproponowane zostały na początku tego roku, a ich głównym celem jest uatrakcyjnienie widowiska. Początkowo zaplanowano, że w sezonie 2021 odbędą się trzy tego typu wydarzenia, a pierwsze z nich będzie miało miejsce na torze Silverstone.

Przed wprowadzeniem w życie nowego format weekendu, niezbędne było opracowanie regulaminu, który musi regulować między innymi kwestie potencjalnych kar, jak również doprecyzowywać zasady parku zamkniętego.

„Mieliśmy ogromne szczęście, ponieważ od samego początku wszystko odbywało się na zasadzie współpracy” - powiedział Masi.

„Odbyliśmy szereg spotkań, w których brali udział dyrektorzy sportowi zespołów, a także przedstawiciele FIA i Formuły 1. Wspólnie dopracowywaliśmy i rozwijaliśmy poszczególne kwestie, dając sobie potem tydzień na ponowne spokojne zapoznanie się z nowymi zapisami i znalezienie wszelkich drobiazgów.”

Ostatecznie zapisy te, zostały zatwierdzone zarówno przez F1, jak i FIA, ale jak przyznaje Michael Masi, organy zarządzające gotowe są na wprowadzenie daleko idących zmian, biorąc pod uwagę wnioski, jakie pojawią się po zakończeniu rywalizacji w Wielkiej Brytanii.

„Każdy, kto podszedł do tego uczciwie, wiedział, że mogą pojawić się rzeczy, których nikt z nas nie zdołał przewidzieć. Zachowujemy więc otwarty umysł i po pierwszym tego typu wydarzeniu z radością przeanalizujemy, co zadziałało dobrze, a co nie.”

„Szczerze mówiąc, dla wszystkich z nas jest to nowość. Tradycyjny regulamin nie uwzględniał sprintu, dlatego pozostajemy otwarci i zgodnie powtarzamy, że musimy pracować razem.”

Image: © Pirelli Motorsport