Massa: Leclerc musi panować nad swoimi emocjami

Charles Leclerc - Scuderia Ferrari / © Scuderia Ferrari

Były kierowca Formuły 1 i zespołu Ferrari, Felipe Massa, uważa, że Charles Leclerc powinien panować nad swoimi emocjami, ale przyznał, iż rozumie pojawienie się frustracji u Monakijczyka.

Podczas Grand Prix Węgier stratedzy Ferrari popełnili kolejny w tym sezonie błąd, który pozbawił Leclerca szans na ewentualne zwycięstwo w wyścigu.

Kierowca Ferrari prowadził w wyścigu, lecz został przywołany na postój, aby zmienić opony na twarde. Mieszanka nie funkcjonowała dobrze na torze Hungaroring, a tempo Monakijczyka zdecydowanie osłabło, co skutkowało ukończeniem przez niego wyścigu na szóstym miejscu.

Leclerc był zawiedziony kolejną zmarnowaną szansą na zdobycie dużych punktów i utrzymanie się w walce o mistrzostwo świata, tym bardziej że Max Verstappen zaliczył fenomenalny wyścig i startując z dziesiątego pola, zaliczył swoje ósme zwycięstwo w sezonie. Kierowca Ferrari traci do Holendra już osiemdziesiąt punktów w klasyfikacji kierowców.

„Cóż, zdecydowanie nie jest zadowolony” – powiedział Felipe Massa. „Jednak musi uzbroić się w cierpliwość, jeśli zacznie walkę z zespołem, to nikomu się to nie przysłuży.”

„Nie możemy zapomnieć, że w ostatnim wyścigu to Charles popełnił błąd i zmarnował szansę na wygranie rywalizacji i zdobycie dobrej liczby punktów.”

„Trzeba być cierpliwym. Nawet jeśli nie jesteś zadowolony z decyzji, błędów, które się zdarzają, musisz walczyć we właściwy sposób – profesjonalnie.”

„Nie powinien tego pokazywać na zewnątrz, jeśli by zaczął, nie pomoże to obu stronom, nawet jeśli to Ferrari popełniło w tym roku więcej błędów. Walka na zewnątrz im nie pomoże.”

Massa wypowiedział się również na temat ciągłych błędów włoskiego składu przy dobieraniu strategii. Uważa, że stajnia powinna przeanalizować swoje decyzje, jak również je poprawić. Wspomniał także o szefie Scuderii, Mattii Binotto, z którym znał się jeszcze za czasów ścigania w Ferrari.

„Znam go bardzo dobrze, pracowaliśmy przez długi czas, gdy był inżynierem silników” – przyznał Brazylijczyk.

„Później został szefem inżynierii ds. silników. Gdy został dyrektorem technicznym, a później szefem zespołu to już mnie tam nie było. Jest bardzo dobrym inżynierem, bardzo profesjonalnym. Dużo rozumie od strony technicznej i ogólnie jest też dobrym facetem. Lubię go jako osobę.”

„Koniec końców, wyniki nie są takie, jakie powinny być. Nie możemy go całkowicie winić, ale jest tego częścią.”

„Zdecydowanie muszą być trochę spokojniejsi w podejmowaniu decyzji. Muszą zrozumieć, co się dzieje, ponieważ wiele błędów, które pojawiały się na początku sezonu, wciąż występują.”

„Mattia musi szybko zmienić parę rzeczy, w przeciwnym razie może za to zapłacić, prawda?”

Pomimo niedociągnięć i błędów, jakie pojawiają się wokół Ferrari w ciągu bieżącego sezonu, Massa jest szczęśliwy, że włoski zespół powrócił do walki o zwycięstwa.

„Fajnie jest widzieć Ferrari wracające do walki. To jest jasne dla każdego. Myślę, że dla całej Formuły 1 jest to bardzo interesujące, widzieć Ferrari wygrywające wyścigi, walczące o mistrzostwo, głównie na początku sezonu.”

„Niestety w tym roku wydarzyło się zbyt wiele błędów lub problemów z niezawodnością, które po prostu zabrały Ferrari możliwość walki o mistrzostwo.”

„Ferrari przegrało wiele wyścigów z tego powodu. Szkoda, bo fajnie by było widzieć ich walczących o mistrzostwo do końca sezonu, a to, z pewnością, jest przesądzone” – podsumował Massa.

Image: © Scuderia Ferrari