Mateschitz naciska na powrót Vettela do Red Bulla?

Sebastian Vettel i Max Verstappen / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Według informacji ujawnionych przez niemieckie źródła, Sebastian Vettel ma szanse powrotu do zespołu Red Bull Racing, a odpowiedzialny za to ma być sam Dietrich Mateschitz.

Dziennikarze portalu Motorsport-Total już kilka dni temu zapowiadali ujawnienie sensacyjnej wiadomości porównywalnej do informacji o powrocie Fernando Alonso do zespołu Renault. Dziś ujawnili oni, że pozostający obecnie bez kontraktu na sezon 2021 Sebastian Vettel ma powrócić do zespołu Red Bull Racing, za sprawą nacisków właściciela marki Red Bull, Dietricha Mateschitza.

Austriacki miliarder miał, według informacji Motorsport-Total, wykazać się lojalnością wobec Vettela, który po zdobyciu czterech mistrzowskich tytułów z Red Bull Racing, znalazł się na zakręcie swojej kariery.

Już kilka dni temu docierały do nas informacje o tym, że Vettel kontaktował się z Helmutem Marko i, jak sam określił, został przez niego bardzo przychylnie przyjęty. Prawdopodobnie już wtedy Marko usłyszał od Dietricha Mateschitza, jakie jest jego stanowisko w sprawie zatrudnienia niemieckiego kierowcy. Co więcej, od pewnego czasu Vettel deklaruje, że pieniądze nie grają dla niego głównej roli, a to właśnie koszt utrzymania Vettela i Verstappena w jednym zespole był używany przez Helmuta Marko jako argument zaprzeczający powrotowi Niemca.

Ten wielki powrót nie jest jednak jeszcze faktem, a zależny jest on od kilku warunków, które muszą zostać spełnione.

Pierwszym z nich jest postawa Alexa Albona. Tajski kierowca musi pokazać w tym sezonie, że jest w stanie dotrzymać tempa swojemu zespołowemu koledze. W przeciwnym wypadku, Albon zostanie przeniesiony do zespołu AlphaTauri, kosztem Pierre’a Gasly’ego lub Daniiła Kwiata, z których żaden nie może być obecnie pewien swojej przyszłości. Obaj bowiem mogą zostać zastąpieni przez Albona albo kierowcę z programu juniorskiego Red Bulla.

Kolejny warunek powrotu Vettela ma charakter biznesowy. Dietrich Mateschitz musi przekonać większościowego udziałowca Red Bulla, pochodzącą z Tajlandii rodzinę Yoovidhya, że zatrudnienie Niemca w miejsce wspieranego przez nich Albona będzie dobrą decyzją dla zespołu jak i całej marki Red Bull.

Pozostaje trzeci, chyba najważniejszy warunek. To Sebastian Vettel musi wybrać, czy gotów jest powrócić do Red Bulla. Niemiec, który może znów założyć kombinezon Red Bull Racing, przy ogromnym wsparciu Mateschitza i Helmuta Marko, musi być jednak świadomy, że od początku będzie kierowcą numer 2 w zespole, a jego partner będzie nie tylko trudnym rywalem na torze, ale także ciężkim do współpracy poza nim.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool