Mattia Binotto: Utrzymanie prawa weta dla Ferrari jest niezbędne

Mattia Binotto - Scuderia Ferrari / © Scuderia Ferrari

Mattia Binotto, szef zespołu Ferrari ujawnił, że istotne było, aby Ferrari zachowało prawo weta w nowej umowie „Concorde Agreement”, co zakończyło się sukcesem dla składu z Maranello.

Kiedy w 1981 roku zespoły Formuły 1 podpisywały pierwszą umowę „Concorde Agreement”, zaznaczono w niej, że najdłużej działającemu w F1 zespołowi Ferrari, będzie przysługiwało prawo weta.

W zeszłym tygodniu wszystkie zespoły podpisały kolejną, nową umowę „Concorde Agreement”. Umowa będzie obowiązywała do 2025 roku i łączy FIA, F1 oraz zespoły rywalizujące w F1. Jej celem jest zapewnienie uczciwej konkurencji i uczciwego podziału pieniędzy pomiędzy zespołami.

Binotto przyznał, że Ferrari jest bardzo zadowolone z nowej umowy i uważa, że zwiastuje to dobrą przyszłość dla sportu motorowego.

_"Dostaliśmy to, co było dla nas bardzo istotne, czyli nadal utrzymać znaczenie naszej marki dla znaczenia Formuły 1” - powiedział Binotto w wywiadzie dla Sky Sports F1.

"Zachowaliśmy to, co nazywamy prawem do ochrony lub prawem weta, które jest ważne dla Ferrari ze względu na to, co Ferrari reprezentuje w całej historii F1. Więc ogólnie jestem zadowolony."

"Zawsze możesz dostać więcej, zawsze możesz dostać mniej, ale to, co zostało już osiągnięte, jest ważnym rezultatem."

"Wszystkie zespoły podpisały umowę, jest to bardzo pozytywne i pokazuje, że wszyscy jesteśmy chętni do pozytywnego spojrzenia na przyszłość F1."

"Teraz myślę, że mamy właściwą podstawę do uczynienia Formuły 1 jeszcze bardziej spektakularnym, silniejszym i musimy to wszystko zrobić razem."

Limit budżetowy wprowadzony przez FIA i Formułę 1 (145 mln USD, 540 mln zł) będzie obowiązywać od 2021 roku. W 2022 będzie wynosił 140 mln USD (520 mln zł), a na lata 2023-2025 będzie wynosić 135 mln USD (500 mln zł).

"Limity budżetowe są zmniejszane w porównaniu do dzisiejszych bolidów. Bolidy są prostsze, więc i tak dojdziemy do zbieżności, może zobaczymy więcej zespołów, które walczą o zwycięstwo" - dodał szef Ferrari.

Image: © Scuderia Ferrari