Maverick Vinales najszybszy w deszczowym trzecim treningu GP Francji

Najlepszy czas podczas trzeciego treningu uzyskał Maverick Vinales. Hiszpański zawodnik Yamahy był więc najszybszy zarówno na suchej, jak i na mokre nawierzchni. W deszczowych warunkach dobrą formę potwierdzili także Marc Marquez oraz Jack Miller.

Warunki pogodowe podczas trzeciego treningu nie sprzyjały poprawianiu wczorajszych rezultatów. W Le Mans padał deszcz, przez zawodnicy musieli korzystać z opon przeznaczonych na mokrą nawierzchnię. W dodatku temperatura powietrza wynosiła ledwie 12 stopni Celsjusza. W związku z tym czasy były kilkanaście sekund wolniejsze niż w piątek. Ostatecznie więc to oznacza, że bezpośrednio do drugiej części kwalifikacji awansowali: Maverick Vinales, Marc Marquez, Fabio Quartararo, Jorge Lorenzo, Andrea Dovizioso, Danilo Petrucci, Pol Espargaro, Aleix Espargaro, Takaaki Nakagami oraz Jack Miller. M.in. wicelider klasyfikacji generalnej, Alex Rins oraz czwarty zawodnik tabeli, Valeninto Rossi będą musieli walczyć już w Q1.

Mimo dość mało sprzyjających warunków zawodnicy postanowili wyjechać ze swoich garaży już w pierwszych minutach trzeciego treningu. Istniało bowiem ryzyko deszczu również w kwalifikacjach i wyścigu, więc ważne było zebrać cenne dane.

Początkowo na czele tabeli dochodziło do wielu zmian. Na pierwszej pozycji znajdowali się m.in. Valentino Rossi, Franco Morbidelli, Alex Rins i Marc Marquez. Czas lidera klasyfikacji generalnej po 10 minutach treningu wynosił 1:46,372. Wraz z czasem trwania treningu poprawiały się też rezultaty. Dobrym tempem dysponowali także Jack Miller, Maverick Vinales, Andrea Dovizioso i Franco Morbidelli.

Po dwudziestu minutach treningu liderem klasyfikacji z czasem 1:44,860 był Maverick Vinales. W tym momencie 103 tysięcznych sekundy tracił do niego Marc Marquez, a 119 Franco Morbidelli. Kolejne miejsce w dziesiątce – choć już ze zdecydowanie większą stratą – zajmowali: Valentino Rossi, Danilo Petrucci, Jack Miller, Johann Zarco, Andrea Dovizioso, Alex Rins i Fabio Quartararo. W takich warunkach dość spore problemy miał Jorge Lorenzo, który znajdował się poza czołową piętnastką. Dobrej dyspozycji z piątku nie potwierdzał też Aleix Espargaro, który na ten moment był dopiero dwudziesty.

W kolejnych minutach zdecydowaną poprawę czasu odnotował Jack Miller – 1:44,841. Australijczyk potwierdzał więc tym samym swoją dobrą dyspozycję na mokrej nawierzchni. Co prawda z prowadzenia nie cieszył się zbyt długo, gdyż później został wyprzedzony przez Vinalesa, Dovizioso i Marqueza. To właśnie zawodnik Repsol Hondy wydawał się dysponować najlepszym tempem w takich warunkach.

Lider klasyfikacji generalnej niedługo cieszył się z prowadzenia, gdyż na pozycję lidera przesunął się Jack Miller. Marquez nie zamierzał jednak się poddać i bardzo szybko odnotował poprawę czasu. Ostatecznie jednak sesję zakończył na drugim miejscu z czasem 1:42,678. Zwycięzcą trzeciego treningu został natomiast Maverick Vinales. 1:42,498. Zawodnik zespołu Monster Energy Yamaha był więc najszybszy zarówno na suchym, jak i na mokrym torze.

Na mokrej nawierzchni dość dobrze poradził sobie Alex Rins, który uplasował się na czwartej pozycji. Również w takich warunkach świetnie spisał się Johann Zarco, który zajął ostatecznie piąte miejsce. Szósty był z kolei Danilo Petrucci, a siódmy Jorge Lorenzo. Wydaje się, że Hiszpan nabrał trochę pewności po zmianie swojego siedzenia. W czołowej dziesiątce uplasowali się jeszcze Pol Espargaro, Andrea Dovizioso oraz Valentino Rossi.

Poz Nr Kierowca Zespół Czas / Strata
1. 12 Maverick Vinales Monster Energy Yamaha MotoGP 1:42.498
2. 93 Marc Marquez Repsol Honda Team 0.180
3. 43 Jack Miller Pramac Racing 0.453
4. 42 Alex Rins Team SUZUKI ECSTAR 0.940
5. 5 Johann Zarco Red Bull KTM Factory Racing 0.954
6. 9 Danilo Petrucci Mission Winnow Ducati 0.989
7. 99 Jorge Lorenzo Repsol Honda Team 1.170
8. 44 Pol Espargaro Red Bull KTM Factory Racing 1.217
9. 4 Andrea Dovizioso Mission Winnow Ducati 1.268
10. 46 Valentino Rossi Monster Energy Yamaha MotoGP 1.359
. . .