McLaren nalega, by nie planować już potrójnych weekendów wyścigowych

Grand Prix Holandii - Zandvoort / © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images

Andreas Seidl, szef zespołu McLaren, namawia szefostwo Formuły 1 do zaprzestania organizacji wyścigów w trzech następujących po sobie tygodniach. Niemiec liczy na to, że jego prośba zostanie uwzględniona przy planowaniu kalendarza F1 na sezon 2022.

Trzy weekendy wyścigowe z rzędu zawsze stanowią logistyczne wyzwanie i są bardzo wymagające dla zespołów. Po raz pierwszy trzy rundy w kolejnych tygodniach odbyły się w 2018 roku. Nie zyskało to jednak aprobaty zespołów i w sezonie 2019 zrezygnowano z tego pomysłu.

Pandemia koronawirusa sprawiła jednak, że kalendarz stał się bardziej napięty – w zeszłym sezonie trzy wyścigi w trzy tygodnie rozegrano aż cztery razy; w tegorocznej kampanii takie rozwiązanie zaplanowano trzykrotnie. Szef McLarena, Andreas Seidl, jest zdania, by nie planować kalendarza wyścigowego w ten sposób.

„Najważniejszą rzeczą z mojego punktu widzenia jest oczywiście to, że nie zwiększamy rocznej liczby wyścigów” – powiedział w rozmowie z serwisem RaceFans. „Myślę, że to, co mamy teraz, już jest zbyt dużym obciążeniem dla naszego personelu.”

„Bardzo ważnym tematem jest też liczba potrójnych weekendów wyścigowych. Powinniśmy ich całkowicie unikać, aby odciążyć naszych ludzi. Szczerze mówiąc, powinniśmy w ogóle zrezygnować z ich planowania w kalendarzu.”

W przyszłym sezonie Formuła 1 ma zamiar zorganizować dwa wyścigi w Stanach Zjednoczonych, jednak jeden wiosną, a drugi jesienią. Seidl uważa, że rundy w zbliżonych lokalizacjach powinny odbywać się w podobnych terminach. Zmniejszyłoby to koszty podróży ekip oraz ograniczyło emisję śladu węglowego. 45-latek powiedział, że ten czynnik ma też na uwadze prezes Formuły 1, Stefano Domenicali.

„To oczywiście dla nas też bardzo ważne, ale wiem od Stefano, że też o tym myśli. Wyznaczył jasny plan tego, co chce osiągnąć w Formule 1 do 2030 roku, a ogromna część tego dotyczy właśnie logistyki.”

Image: © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images