McLaren o nowych przepisach F1: To niezwykle ważny i bolesny moment dla naszego sportu

Carlos Sainz - McLaren F1 Team / © McLaren F1

Zespół McLaren tuż po ogłoszeniu przez FIA nowych przepisów przyznał, że to bardzo ważny i zwycięski krok dla Formuły 1, choć są i minusy całego przedsięwzięcia.

Światowa Rada Sportów Motorowych ratyfikowała w środę szereg nowych przepisów sportowych, technicznych oraz finansowych, o które zabiegały wszystkie zespoły, co pozwoli Formule 1 na przetrwanie trudnych czasów. Nowe regulacje oznaczają jednak zmniejszenie załóg zespołów, co w niektórych przypadkach może zakończyć się zwolnieniem niektórych pracowników.

Zak Brown i Andreas Seidl podkreślili, że to bardzo ważny moment dla całego sportu, jednak minusem jest dostosowanie zespołów do nowych wymogów, co będzie dużym wyzwaniem, a zarazam bardzo bolesnym.

"Formuła 1 dziś wygrywa" - przyznał Zak Brown, dyrektor generalny McLaren Racing. "To niezwykle ważny moment dla naszego sportu."

"F1 od pewnego czasu jest niezrównoważona finansowo, a bezczynność ryzykowałaby przyszłością F1 i jej uczestnikom, którzy wspólnie i stanowczo rozwiązali ten problem."

"Jednolity pułap budżetowy, w połączeniu z bardziej równomiernym podziałem dochodów między zespołami, zapewni większą konkurencję i większą ilość osób chcących oglądać na żywo oraz w telewizji, zwiększając przychody w celu utrzymania długoterminowej kondycji finansowej zespołów i sportu. Ostatecznie fani wygrywają, a jeśli oni, to i cały sport."

Andreas Seidl, szef zespołu McLaren F1, dodał: "To są bardzo trudne czasy dla wszystkich. Były miesiące ciężkiej pracy w trudnych okolicznościach, ale wspaniale jest zobaczyć, jak pod kierownictwem FIA i F1 wszystkie zespoły zebrały się, aby określić odpowiednie działania i poradzić sobie z kryzysem oraz dążyć do przyszłości na rzecz zrównoważonego sportu, co pozwoli wszystkim ekipom brać udział w sporcie na równych warunkach."

"Od pewnego czasu dla wszystkich było jasne, że zostanie zastosowana górna granica budżetu i nalegaliśmy na niższy limit, aby wspierać sport zrównoważony finansowo. Przed nami duże wyzwanie. Dostosowanie sposobu, w jaki pracujemy i dobranie odpowiedniego składu zespołu do nowego limitu w ciągu najbliższych miesięcy, jest ogromnym i bolesnym zadaniem, a jak podkreślono w naszych wiadomościach na początku tego tygodnia, oznacza to niestety utratę członków zespołu. Naszym celem jest jednak bycie najlepszym i najbardziej wydajnym zespołem w przyszłości."

"Współpraca i zrozumienie pracowników naszego zespołu były świetne, a z nadchodzącym powrotem do pracy, po przymusowym zamknięciu, ważne jest, aby zespół miał jasność na temat różnych przepisów, które pozwolą nam ponownie rozpocząć pracę nad naszymi samochodami i zrozumieć implikacje przepisów na przyszłość."

"Jesteśmy teraz w pełni skoncentrowani na przygotowaniu, wraz z Carlosem i Lando, i intensywnej drugiej połowy roku z jak największą liczbą wyścigów."

Seidl dodał także, że bardzo ważnym elementem nowych regulacji była możliwość rozwoju maszyn, aby poprawić atrakcyjność F1.

"Chociaż McLaren popiera środki oszczędnościowe, jesteśmy zadowoleni z kompromisu, który zapewnia zespołom wystarczającą swobodę odnośnie aero, aby zachować element konkurencyjny, który jest kluczowy dla Formuły 1 w latach 2020 i 2021, do czasu wprowadzenia nowych przepisów technicznych na 2022 rok."

Image: © McLaren F1