McLaren ujawnił malowanie MCL60 na tegoroczne Grand Prix Monako i Hiszpanii

McLaren MCL60 / © McLaren F1

Stajnia z Woking po raz kolejny przygotowała specjalne barwy na kultową rundę ulicami Monte Carlo oraz na torze pod Barceloną. Ma ono nawiązywać do wielkiej potrójnej korony motorsportu wywalczonej przez kierowców McLarena.

Brytyjski skład po pięciu rundach obecnych mistrzostw wywalczył jedynie czternaście punktów w klasyfikacji konstruktorów – jest to ich najsłabszy wynik po zakończeniu feralnej współpracy silnikowej z Hondą między 2015 a 2017 rokiem.

Jednak w minionych erach Formuły 1 zespół założony przez Bruce’a McLarena był prawdziwą potęgą i to właśnie upamiętnia tegoroczna propozycja przygotowana na wyścig w Monako i w stolicy Katalonii. Potrójna korona to najbardziej prestiżowe osiągnięcie w świecie wyścigów samochodowych. Obejmuje ona triumfy w wyścigu Le Mans, Indy 500 i Grand Prix Monako.

McLaren MCL60 / © McLaren F1

Kolorystyka MCL60, jakim już w ten weekend wyjadą na tor Lando Norris i Oscar Piastri, nawiązuje do trzech wielkich kierowców i trzech wielkich momentów dla brytyjskiej marki: wygrana Alana Prosta z 1984 roku (kolor biały), triumf Johnny’ego Rutherforda w Indianapolis 500 dekadę wcześniej (dobrze wszystkim znany kolor papajowy) oraz osiągnięcie JJ Lehto, Yannick’a Dalmasa i Masanori Sekiya w Le Mans z 1995 (czarny).

„Po zdobyciu największego osiągnięcia w sporcie motorowym, jaką jest potrójna korona, z dumą świętujemy bogatą historię McLaren Racing specjalnymi barwami podczas Grand Prix Monako 2023” – powiedział CEO McLarena, Zak Brown.

„Zgodnie z naszymi obchodami sześćdziesiątej rocznicy [powstania] i uhonorowanie dziedzictwa Bruce’a McLarena, wyjątkowe malowanie jest hołdem dla trzech zwycięstw, które składają się na potrójną koronę.”

McLaren MCL60 / © McLaren F1

Zdobywca ostatniego podium na tym torze dla tego utytułowanego konstruktora, Lando Norris, jest zadowolony z zaprezentowanej świeżej odsłony swojego samochodu. Jest również podekscytowany zbliżającym się weekendem wyścigowym.

„Uczestnictwo w obchodach 60-lecia McLaren Racing i połączenie trzech ikonicznych zwycięskich barw na Grand Prix Monako 2023 będzie wyjątkowym momentem dla całego zespołu” – stwierdził Norris.

„McLaren ma imponujący rekord w Monte Carlo, a na poziomie osobistym doświadczenie podium w wyścigu z 2021 było ogromnym zaszczytem. Będziemy ścigać się świetnie wyglądającym samochodem, aby uczcić Bruce’a McLarena i niesamowitą spuściznę zespołu.”

McLaren MCL60 / © McLaren F1
Image: © McLaren F1