McLaren z ulepszonym MCL36 na Grand Prix Hiszpanii

Lando Norris - McLaren F1 Team / © McLaren F1

Tegoroczna konstrukcja stajni z Woking podczas weekendu w Barcelonie zostanie wzbogacona o pierwszy w tym sezonie pakiet poprawek, który zdaniem kierowców i kierownictwa ekipy, poprawi osiągi brytyjskiego zespołu.

Tor znajdujący się w niedalekiej odległości od stolicy Katalonii był gospodarzem pierwszej rundy testów sezonu 2022. Oznacza to, że szósta runda tegorocznych mistrzostw świata będzie doskonałą okazją dla zespołów, do korelacji rozwoju poczynionego w trakcie sezonu.

Podczas Grand Prix Hiszpanii będzie istniała również fantastyczna możliwość porównania wydajności i danych zebranych z nowych komponentów, do tych aktualnie używanych w konstrukcjach poszczególnych ekip.

Niezwykle prawdopodobne jest to, że wiele zespołów zdecyduje się przywieźć istotne pakiety aktualizacji na ten weekend wyścigowy. Wśród nich jest między innymi Ferrari, Red Bull oraz Mercedes. Do tego grona można także zaliczyć McLarena, który zamontuje na swojej najnowszej maszynie kilka nowych części.

„W weekend wprowadzimy kilka ulepszeń do samochodu” – powiedział Andreas Seidl. „Był to bardzo pracowity tydzień dla wielu zespołów wprowadzających zmiany przed Barceloną, więc nadal będzie to zacięta walka o punkty.”

Brytyjski skład, podczas zimowych przygotowań na torze Barcelona-Catalunya, pokazał się ze znakomitej strony. Szef zespołu McLaren przyznał, iż praca związana z porównaniem danych zaczerpniętych z obu wizyt na hiszpańskim obiekcie będzie kluczowa, zwłaszcza przy udoskonalonych częściach.

„Dobrze radziliśmy sobie na tym torze w czasie testów przedsezonowych, więc ciekawie będzie zobaczyć, jak nasz samochód poradzi sobie z ulepszeniami, które wprowadziliśmy od tego czasu” – stwierdził Seidl.

„Mam nadzieję, że uda nam się rozegrać kilka dobrych walk i przywrócić oba samochody do walki o dobre punkty” – dodał.

Podczas trudnego pierwszego sezonu spędzonym w McLarenie runda w Barcelonie z 2021 roku była dla Daniela Ricciardo jednym z mocniejszych weekendów. Australijczyk zdołał wystartować do wyścigu z siódmego pola, natomiast w samym Grand Prix wywalczył szóste miejsce.

Zespół dowodzony przez Zaka Browna zamierza powrócić do dobrej dyspozycji po nieudanym inauguracyjnym wydarzeniu w Miami. 32-latek stwierdził, że przedsezonowe jazdy na hiszpańskim torze mogą odebrać szczególną rolę podczas szóstej rundy sezonu 2022.

„W Miami stoczyliśmy kilka dobrych potyczek przy jak zawsze wielkim wsparciu ze strony kibiców, jednak tor okazał się dla nas zbyt wymagający. Jadąc do Hiszpanii, musimy zachować pozytywne nastawienie i wykorzystać wszystko, czego nauczyliśmy się przez ostatni weekend” – powiedział Ricciardo.

„Hiszpania była dla mnie dobrym wyścigiem w zeszłym roku, więc nie mogę się doczekać powrotu tam w nowych samochodach i naprawdę wydobędę jak najwięcej z MCL36.”

„Po testach tutaj w lutym wiemy więcej na temat tego, czego można się spodziewać po nowych regulacjach, niż w inne weekendy wyścigowe. Dobrze będzie zobaczyć, gdzie możemy wprowadzić ulepszenia i je przetestować” – kontynuował Australijczyk.

„Nasz występ od czasu Bahrajnu pokazał, że możemy konsekwentnie walczyć o pierwszą dziesiątkę, więc wspaniale będzie wrócić na tor i utrzymać tę dyspozycję. Będziemy naciskać i powracać silniejsi.”

Młodszy z kierowców McLarena przedwcześnie odpadł z rywalizacji, kiedy rozbił się na trzydziestym dziewiątym okrążeniu po kontakcie z Pierrem Gasly. Jednak do tego momentu wyścigu nie był to szczególnie mocny weekend dla Norrisa, w momencie incydentu jechał na trzynastej pozycji.

„Zostawiłem wydarzenia z Miami i jestem w pełni skoncentrowany na nadchodzącym wyścigu” – powiedział Lando Norris.

„Podczas lutowych testów osiągnęliśmy dobre wyniki na torze, więc z niecierpliwością wypatruję okazji do dołożyć do wszystkiego, czego nauczyliśmy się przez cały czas trwania sezonu, do danych, które wcześniej otrzymaliśmy tutaj z samochodów nowej generacji.”

„Miami dało nam sygnał, że wciąż możemy znaleźć drogę powrotną do konsekwentnej walki na szczycie. Ważne jest jednak to, abyśmy zachowali pozytywne myślenie. Zespół ciężko pracuje, aby wprowadzić poprawki do bolidu. Miejmy nadzieję, że da nam to impuls, którego potrzebujemy przed następnymi dwoma wyścigami” – zakończył 22-latek.

Image: © McLaren F1