McLaren zapowiada zwolnienie 70 osób z działu wyścigowego

Carlos Sainz - McLaren F1 Team / © Motorsport Grand Prix

Z powodu kryzysu związanego z pandemią COVID-19, brytyjski producent samochodów McLaren zapowiada wprowadzenie planu restrukturyzacji firmy, czego skutkiem będzie likwidacja 1200 miejsc pracy, w tym 70 w zespole F1.

Zwolnienia będą dotyczyć przede wszystkich trzech spółek – McLaren Racing, Automotive oraz Applied. Utrata miejsc pracy przez część członków zespołu McLaren F1 Team związana jest także z wprowadzeniem nowego, niższego limitu budżetowego w sezonie 2021.

„Bardzo ubolewamy nad wpływem, jaki wywrze na wszystkich naszych ludzi ta restrukturyzacja. Zwłaszcza na tych, którzy staną w obliczu utraty pracy” – powiedział Paul Walsh, prezes McLaren Group.

„Ciężko pracowaliśmy nad tym, aby uniknąć tego typu działań, podejmując radykalne środki oszczędności we wszystkich obszarach naszej działalności. Ale nie mamy już innego wyjścia, oprócz zmniejszenia liczby pracowników.”

„Jest to niewątpliwie trudny okres dla naszej firmy, zwłaszcza dla pracujących tutaj ludzi, ale chcemy wyjść z tej sytuacji jako wydajny i zrównoważony biznes, z jasno określoną ścieżką powrotu do wzrostu.”

Wszystkie zespoły F1 zgodziły się na wprowadzenie planu stopniowych obniżek limitu budżetowego, który w przyszłym sezonie będzie wynosić 145 milionów USD. Redukcja pułapu wydatków także była podyktowana kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa. Plan ten musi zostać zatwierdzony przez odpowiednie organy ustawodawcze, co ma nastąpić jeszcze w ciągu tego tygodnia.

„McLaren Racing był zwolennikiem wprowadzenia w 2021 roku nowego limitu budżetowego, który stworzy trwałe podstawy finansowe dla zespołów i doprowadzi do wyrównania konkurencji w tym sporcie” – dodał Walsh.

„Chociaż będzie to miało znaczący wpływ na kształt i wielkość naszego zespołu F1, zaczniemy teraz podejmować niezbędne środki, aby być gotowym na pracę i funkcjonowanie w ramach nowego limitu w taki sposób, aby w przyszłości znów walczyć o powrót na szczyt i zwyciężać.”

McLaren był czwartą, najsilniejszą drużyną ubiegłego sezonu. Ekipa z Woking zawdzięcza swój renesans umiejętnemu kierownictwu Zaka Browna, dzięki czemu w 2019 roku powróciła na podium po pięciu latach trawiącego ją wewnętrznego kryzysu.

Image: © Motorsport Grand Prix