Mercedes-Benz EQ prezentuje elektryczny bolid Silver Arrow 01

Mercedes-Benz EQ prezentuje elektryczny bolid Silver Arrow 01

Zespół Mercedes-Benz EQ zaprezentował elektryczny bolid Silver Arrow 01, z którym zadebiutuje w szóstym sezonie Mistrzostw Formuły E.

Na początku marca tego roku pierwszy w pełni elektryczny samochód wyścigowy Mercedesa ujrzał światło dzienne na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie, w specjalnie przygotowanych barwach. Tego samego miesiąca Mercedes rozpoczął pierwsze testym na torze Varano we Włoszech, a kolejne jazdy odbył w ciągu kilku najbliższych miesięcy we Włoszech oraz na Majorce.

Gen2 Formuły E ma unikalny wygląd w sporcie motorowym i, mimo że wszystkie zespoły korzystają ze standardowych podwozi, nadal mogą wykazać się wiedzą techniczną w zakresie rozwoju zespołu napędowego. Zespoły mogą zatem opracowywać niektóre elementy - falownik, silnik, przekąłdnię, części tylnej osi i oprogramowanie do zarządzania energią - według własnego projektu.

Zaznajomiony z pierwszym elektrycznym bolidem Mercedesa jest potwierdzony na szósty sezon Formuły E Stoffel Vandoorne, który testował auto w Varano i na Majorce: "Zrobiliśmy solidny postęp i wszystko poszło gładko. Po pierwszych testach funkcjonalnych fascynujące było stopniowe rozpoczęcie prac w różnych obszarach" - przyznał Belg.

Bolid Formuły E Gen2 w przeszłości prowadził także drugi kierowca Mercedesa Nyck de Vries, więc nie będzie to dla niego pierwszy raz: "Samochód Formuły E bardzo różni się od wszystkiego, czym jeździłem do tej pory. To bardzo duże wyzwanie, a poziom konkurencyjności jest niezwykle wysoki."

"W mistrzostwach jest wielu zdolnych kierowców. Samochody są względnie podobne, ale jest o wiele więcej swobody niż w takich mistrzostwach jak Formuła 2. Wszystko to czyni, że ta seria wyścigowa jest niesamowicie ekscytująca."

Do czasu debiutu w pierwszej rundzie w Ad Diriyah, zespół będzie bardzo zajęty, przygotowując się do szóstego sezonu Formuły E.

"Wydaje się, że czas mija i wciąż jest wiele do zrobienia" - dodaje Vandoorne. "Zostało nam kilka dni do rozpoczęcia sezonu w Arabii Saudyjskiej. To będzie duże wyzwanie, ale czekam na nie z niecierpliwością."

"Formuła E przenosi entuzjazm i pasję do ścigania się w centrach miast, co jest absolutnie wyjątkową koncepcją" - przyznaje natomiast szef Mercedes-Benz Motorsport, Toto Wolff. "To sprawia, że seria jest dla nas zupełnie nowym polem gry. Nie możemy się jednak doczekać wyzwania, jakim jest wykazanie wydajności naszych elektrycznych układów napędowych w sportach motorowych, a także pozytywnego wzmocnienia marki EQ."

Wraz z wejściem do Formuły E Mercedes stał się jedynym producentem motoryzacyjnym, który będzie konkurował zarówno w Formule 1, jak i Formule E.

"W Formule E mamy okazję rozmawiać z młodą grupą docelową, która jest zainteresowana przyszłością mobilności, szczególnie w obszarach śródmiejskich głównych metropolii" - dodaje Wolff. "Jednocześnie jest to fantastyczna platforma do zapewnienia, że zasada zrównoważonego rozwoju dotrze również do tej grupy docelowej."

"Oczywiście jesteśmy przede wszystkim wyścigowcami, ale dla mnie ta relacja jest jednym z innych czynników napędzających nasze zaangażowanie w Formule E."

W swoim debiutanckim sezonie zespół będzie korzystał z wiedzy i doświadczenia w dziedzinie sportów motorowych rodziny Mercedes. Sercem Mercedes-Benz EQ Silver Arrow 01 jest elektryczny układ napędowy, który został zaprojektowany i opracowany przez Mercedes-AMG High Performance Powertrains w Brixworth w Wielkiej Brytanii.

Odpowiedzialność za zarządzanie samochodami w weekendy wyścigowe została powierzona HWA AG, specjalizującej się w sporcie motorowym, która w zeszłym sezonie zdobyła bogate doświadczenie w Formule E ze swoim zespołem HWA Racelab. Zespół otrzyma także wsparcie od obecnych mistrzów Formuły 1 Mercedes AMG Petronas Motorsport z Brackley.

"Współpraca między Affalterbach, Brackley, Brixworth i Stuttgartem będzie niezwykle ważna" - przyznaje nowy szef zespołu Mercedes-Benz EQ, Ian James. "Na szczęście dla nas eksperci, którzy opracowali nasz zespół napędowy Formuły E, zgromadzili już duże doświadczenie z hybrydowymi jednostkami napędowymi Formuły 1. Ten transfer wiedzy ogromnie nam pomaga, ale Formuła E to zupełnie inne wyzwanie i nie powinniśmy nie doceniać tego faktu."

Mercedes-Benz EQ Silver Arrow 01