Mercedes nie wyklucza kolejnych poprawek w bolidzie W12

Lewis Hamilton - Mercedes AMG Petronas F1 Team / © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images

James Allison, dyrektor techniczny zespołu Mercedes, potwierdził, że nowy pakiet poprawek na Grand Prix Wielkiej Brytanii był ostatnią tak dużą aktualizacją bolidu W12, jednak nie wyklucza kolejnych niewielkich zmian w trakcie obecnej kampanii.

Mimo dobrego początku tegorocznego sezonu wyścigowego w wykonaniu Mercedesa ekipa z Brackley musiała zmierzyć się brakiem odpowiedniego tempa do walki z zespołem Red Bull Racing, który zwycięsko wychodził z bezpośredniej rywalizacji od wyścigu w Monako do GP Austrii.

Podwójna runda na torze Red Bull Ring jeszcze bardziej uwydatniła problemy obecnego samochodu, co przyznał także Toto Wolff, mówiąc, że Mercedes skupia się już na przyszłorocznym aucie i nie zamierza wprowadzać kolejnych zmian w tegorocznej konstrukcji.

Niemiecki skład postanowił jednak wprowadzić jeden duży pakiet aktualizacji, który przyniósł zamierzone korzyści, co pozwoliło zwyciężyć Lewisowi Hamiltonowi w Grand Prix na torze Silverstone, choć bez kontrowersji i porównania własnych osiągów z wydajnością RB16B.

Na pytanie, czy nowe poprawki przyniosły zakładany efekt, dyrektor techniczny Mercedesa, James Allison, odpowiedział: „Odpowiem, tak, to prosta i krótka odpowiedź.”

„Wprowadziliśmy na tor przyzwoity pakiet aerodynamiczny, zdecydowanie zauważyliśmy poprawę naszych osiągów i byliśmy z tego bardzo zadowoleni.”

„To, czy wydajność była trochę większa, czy trochę mniejsza, niż sobie wyobrażaliśmy, naprawdę trudno powiedzieć, ponieważ nie można pozwolić sobie na luksus przeprowadzenia kontrolowanego eksperymentu.”

„Nie używa się starego i nowego pakietu kilka razy, za każdym razem wykonując testy ze świeżymi oponami, ponieważ weekend po prostu nie daje takich możliwości.”

„Niemniej jednak robisz i jesteś w stanie dokonać pewnych porównań, ponieważ wykonujesz pomiary w samochodzie za pomocą wszystkich czujników i możesz zestawić je z poprzednimi weekendami oraz spojrzeć na wcześniejsze osiągi samochodu.”

„Wszystko wydawało się bardzo dobrze pracować, a jeśli spojrzysz na stoper, możesz to zobaczyć tylko w odniesieniu do pola, na którym posunęliśmy się w ten weekend. Udało nam się odrobić trochę strat do Red Bulla i dzięki temu mieliśmy bardziej konkurencyjny weekend.”

Allison potwierdził, że duży pakiet poprawek na GP Wielkiej Brytanii był ostatnim w tym roku, jednak nie wyklucza kolejnych niewielkich aktualizacji, aby pomóc kierowcom w walce o czołowe lokaty w mistrzostwach. Mercedes tym samym skupia swoją uwagę na sezonie 2022 i pracy nad nowym autem.

„Czy pojawi się coś jeszcze w przyszłości? Poprawki mogą pojawić się tu i tam” - przyznał. „Był to jednak ostatni duży pakiet, który przywieźliśmy w tym roku.”

„Pojawi się kilka ulepszeń tu i tam, gdzie będziemy mogli skutecznie przekonać się, że możemy osiągnąć pewne korzyści bez odwracania naszej uwagi od wielkiego wysiłku, jaki teraz wkładamy w przyszłoroczny samochód” - podsumował.

Image: © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images