Mercedes nie zmienia składu kierowców na siódmy sezon Formuły E oraz prezentuje nowy bolid

Mercedes-Benz EQ Formula E Team / © Daimler AG

Na siódmy sezon Formuły E zespół Mercedes-Benz EQ postanowił utrzymać skład kierowców w postaci Nycka de Vriesa i Stoffela Vandoorna oraz powrócił do pierwotnego malowania bolidu z początku poprzednich mistrzostw.

Po pierwszym, obiecującym sezonie zakończonym na trzecim miejscu w klasyfikacji zespołów Mercedes planuje wykorzystać nabyte doświadczenie i powalczyć o wyższe cele w 2021 roku. Szef zespołu, Ian James przekonuje, iż podstawą do zachowania składu kierowców była ich dobra dyspozycja i pokazanie, że posiadają umiejętności godne Formuły E.

Stoffel Vandoorne i Nyck de Vries szósty sezon elektrycznej serii zakończyli kolejno na drugim i jedenastym miejscu w klasyfikacji kierowców. Belg trzy razy stawał na podium, w tym raz na jego najwyższym stopniu, a Holender w najlepszej trójce zakończył ostatni wyścig w Berlinie.

„Byliśmy bardzo zadowoleni ze Stoffela i Nycka w zeszłym sezonie” - powiedział szef zespołu, Ian James. „Obaj osiągnęli dobre wyniki, zdobyli cenne doświadczenie w zespole i pokazali, że mają odpowiedni zestaw umiejętności do jazdy w Formule E”.

„Są nie tylko niesamowicie szybcy, ale mają również inteligencję i zdolność umysłową do radzenia sobie z zarządzaniem energią i wyjątkową naturą wyścigów w Formule E. To doświadczenie będą mogli wykorzystać w siódmym sezonie”.

„Naprawdę nie mogę się doczekać ponownego ścigania” - powiedział Stoffel Vandoorne. „Wydaje się, że minęły wieki od ostatniego wyścigu w Berlinie. Od tamtego czasu przeprowadziliśmy kilka testów nowego samochodu i naprawdę fajnie było wrócić za kierownicę, jednak nic nie może zbliżyć się do uczucia, że zmierzymy się z najlepszymi w tym sporcie”.

„Nie mogę się doczekać, by zobaczyć, jak poradzimy sobie z nowym samochodem w przyszłym roku. Miniony sezon udało nam się pomyślnie zakończyć zwycięstwem i mam nadzieję, że w przyszłym roku również będziemy walczyć o podium i zwycięstwa oraz uda nam się trochę zmniejszyć dystans między chłopakami na szczycie. Poczekajmy i zobaczmy, jak to będzie”.

Dla Nycka de Vriesa będzie to dopiero drugi sezon w Formule E. W poprzednim został najlepszym debiutantem roku, a jego największym sukcesem było drugie miejsce w finałowym wyścigu mistrzostw. Mistrz Formuły 2 z 2019 roku z optymizmem więc patrzy na kolejny rok rywalizacji w elektrycznej serii wyścigowej.

„Jestem naprawdę zachwycony, że będę mógł rywalizować z zespołem w drugim sezonie Formuły E” - powiedział Nyck de Vries. „Mieliśmy razem mocny debiut, jednakże był to trochę dziwny rok, w którym Covid-19 zmienił wszystko po kilku wyścigach. Na szczęście nadal byliśmy w stanie zakończyć sezon pozytywnie i mam nadzieję, że sezon w 2021 roku będzie normalniejszy, którego nie mogę się doczekać”.

„Mam również nadzieję, że poznam wszystkie nowe tory, na których do tej pory nie startowałem. Czuję się bardzo komfortowo w zespole i mam nadzieję, że będziemy mogli wykorzystać fundamenty, które razem zbudowaliśmy, aby osiągnąć większy sukces w przyszłym roku”.

Wraz z nowym sezonem zespół Mercedesa postanowił powrócić do swoich pierwotnych barw. Bolid tak jak jego nazwa: Mercedes-Benz EQ Silver Arrow 02 jest w większości srebrny, co oznacza, że koncern zrezygnował z czarnego malowania, które zostało podyktowane zmianami w kolorze bolidu Formuły 1.

Zespół przyznaje, że jest to ewolucja zeszłorocznej konstrukcji, a największe zmiany zostały wprowadzone pod maską bolidu, gdzie została zamontowana nowa jednostka napędowa. Swoją maszynę zespół Mercedesa przetestuje na testach w Walencji (27 listopada – 1 grudnia), po których zostanie ona przetransportowana do Chile, gdzie 16 stycznia odbędzie się pierwszy wyścig.

Image: © Daimler AG