Mercedes opuści Formułę 1? Prezes Daimlera zaprzecza

Mercedes opuści Formułę 1? Prezes Daimlera zaprzecza

Coraz większego brzmienia nabierają doniesienia o potencjalnym odejściu Mercedesa z Formuły 1. Serwis Autocar, powołując się na "wysoko postawione źródła" przekazał w środę informację, że niemiecki producent może ogłosić w przyszłym miesiącu opuszczenie F1, a zespół zostanie przemianowany na Aston Martin.

Producent niemieckich samochodów zamierza skupić się na swoich wynikach finansowych, a pieniądze skierować na badania oraz rozwój samochodów drogowych i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Pod koniec ubiegłego roku Mercedes ogłosił redukcję miejsc pracy i inwestycji w ramach zaoszczędzenia 1,4 miliarda dolarów do końca 2022 roku.

Decyzja Mercedesa o opuszczeniu F1 może wydawać się zaskakująca, lecz zmiany przepisów na sezon 2021 będą wymagały wkładu i wysiłku, aby opracować i stworzyć nowy samochód. Czasu na ostateczną decyzję nie pozostało jednak wiele, ponieważ zespół powinien poinformować oficjalnie o swoim odejściu z dziewięciomiesięcznym wyprzedzeniem.

Niemiecki producent miałby jednak nadal dostarczać jednostki napędowe klienckim zespołom F1. Obecnie są to ekipy Williams i Racing Point, a od także 2021 McLaren, choć najprawdopodobniej, jeśli Aston Martin przejmie Mercedesa, również zaopatrzy się w te silniki.

Wraz z odejściem Mercedesa sugeruje się także przejście Lewisa Hamiltona do ekipy Ferrari, w której miałby zastąpić Sebastiana Vettela. Już w ubiegłym roku, dyrektor wykonawczy Ferrari, Louis Camilleri, ujawnił, że mistrz świata prowadził rozmowy z włoską ekipą.

Na reakcję prezesa Daimlera nie trzeba było jednak długo czekać. Podczas dorocznego przyjęcia Niemieckiego Przemysłu Motoryzacyjnego, Ola Kaellenius, zapytany przez Reuters o wspomniane doniesienia dotyczące Mercedesa, odpowiedział krótko: "To nieprawda."

Autocar w swoich doniesieniach sugerował, że następne posiedzenie zarządu Daimlera (podczas którego ma dojść do omówienia ostatecznej decyzji) zaplanowano na 12 lutego, jednak źródło pochodzące z Mercedesa przyznało Reuterowi, że tak nie jest.

Obecna umowa handlowa z zespołami Formuły 1 wygasa z końcem tego roku, a nowa nie została jeszcze uzgodniona. Mercedes rywalizuje również w Formule E, a Daimler mocno inwestuje w pojazdy elektryczne.

Istnieje wiele powodów, dla których Mercedes mógłby opuścić Formułę 1, zwłaszcza, że liczba sukcesów tej ekipy jest ogromna. Niemniej jednak jakakolwiek ona nie będzie, powinna ujrzeć światło dzienne na przełomie miesiąca.