Mercedes prezentuje nowe malowanie na sezon 2020

Mercedes AMG Petronas Motorsport / © Mercedes AMG Petronas Motorsport

Zespół Mercedes AMG Petronas Motorsport ogłosił, że jego tegoroczne bolidy W11 zostaną przemalowane na czarno na znak sprzeciwu wobec rasizmu, a także publicznego zobowiązania do walki o zwiększenie różnorodności w motorsporcie.

Temat dyskryminacji kulturowej i rasowej nie opuszcza padoku F1 od kilkunastu dni. Zapoczątkował go Lewis Hamilton, który poruszony ostatnimi wydarzeniami w USA (zabicie przez policjanta czarnoskórego George’a Floyda) postanowił założyć fundację „Hamilton Commision”, w celu zwiększenia różnorodności wielokulturowości w sportach motorowych.

Sześciokrotny mistrz świata brał również udział w proteście „Black Live Matters” zorganizowanym w Londynie.

Jego pomysł wywołał różne reakcje wśród fanów, jak i członków świata F1. Najgłośniej skrytykował go były szef serii, Bernie Ecclestone, który powiedział wprost, że „Ludzie powinni zastanowić się i trochę pomyśleć »Cóż, do diabła. To bez znaczenia, że ktoś nie jest taki sam jak biały, a czarni powinni myśleć podobnie o białych«. W wielu przypadkach ludzie czarni są większymi rasistami niż biali.” F1 niemal natychmiast wydała w tej sprawie oficjalne oświadczenie, w którym potępiła jego komentarze.

W ubiegłym tygodniu najszybsza seria wyścigowa świata ogłosiła swoją nową inicjatywę pod hasłem „WeRaceAsOne”, która jest wyrazem całkowitego sprzeciwu wobec wszelkiej nierówności oraz dyskryminacji. Jej motywem przewodnim jest tęcza złożona z barw wszystkich ekip w stawce.

Zespół Mercedes AMG Petronas Motorsport nie poprzestał tylko na umieszczeniu tęczy na swoich bolidach. „Srebrne Strzały” o numerach 44 i 77 zostaną przemalowane na czarno, co ma wyrażać sprzeciw wobec rasizmu a także zobowiązania się do poprawy różnorodności przez zespół.

„Rasizm i dyskryminacja nie mają miejsca w naszym społeczeństwie, sporcie, ani naszym zespole. Takie jest główne przekonanie Mercedesa” – powiedział szef ekipy, Toto Wolff.

„Ale posiadanie właściwych przekonań i właściwego sposobu myślenia nie wystarczy, jeśli będziemy milczeć.”

„Chcemy wykorzystać nasz głos i naszą globalną platformę do wyrażania szacunku i równości, a Srebrne Strzały będą ścigać się jako czarne przez cały sezon 2020, aby przekazać nasze zaangażowanie na rzecz większej różnorodności w naszym zespole i sporcie.”

W zespole Mercedes tylko 3% pracowników identyfikuje się jako należąca do mniejszości etnicznych, a tylko 12% ekipy stanowią kobiety.

 „Nie będziemy unikać naszych słabości w tym obszarze, ani postępów, które musimy nadal robić. Nasze malowanie jest naszym publicznym zobowiązaniem do podjęcia pozytywnych działań.”

„Zamierzamy znaleźć i przyciągnąć najlepsze talenty z jak najszerszej gamy środowisk oraz stworzyć kreatywne i wiarygodne ścieżki, aby mogli oni dotrzeć do naszego sportu i w przyszłości budować silniejszy i bardziej zróżnicowany zespół” – podsumował Wolff.

Image: © Mercedes AMG Petronas Motorsport