Mercedes rezygnuje z apelacji i uznaje wyniki Grand Prix Abu Zabi

Lewis Hamilton i Christian Horner / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Zespół Mercedes AMG Petronas F1 zdecydował się nie składać odwołania od wyników Grand Prix Abu Zabi, czym uznał ostateczny rezultat rywalizacji i mistrzostwo Maxa Verstappena.

Tuż po zakończeniu walki na torze Yas Marina ekipa z Brackley złożyła dwa osobne protesty, które dotyczyły - wyprzedzania Lewisa Hamiltona przez Maxa Verstappena podczas neutralizacji za samochodem bezpieczeństwa oraz postępowania z zakończeniem neutralizacji.

Oba protesty, tuż po zakończeniu wyścigu w Abu Zabi, zostały przeanalizowane i odrzucone, jednak zespół Mercedes nie uznał ostatecznych wyników dochodzenia sędziowskiego i poinformował, że rozważa złożenie apelacji, na którą miał 96 godzin.

W czwartkowy poranek ekipa pod przewodnictwem Toto Wolffa poinformowała, że nie złoży apelacji, uznając ostateczne wyniki Grand Prix Abu Zabi i mistrzostwo Maxa Verstappena, który na ostatnim okrążeniu wyścigu odebrał zwycięstwo Lewisowi Hamiltonowi.

„Opuściliśmy Abu Zabi z niedowierzaniem w to, czego właśnie byliśmy świadkami. Oczywiście przegranie wyścigu jest częścią gry, ale to coś innego, gdy tracisz wiarę w rywalizację” - czytamy w oświadczeniu zespołu Mercedes AMG Petronas F1.

„Razem z Lewisem dokładnie zastanawialiśmy się, jak zareagować na wydarzenia z finału sezonu Formuły 1. Od zawsze kierujemy się miłością do tego sportu i wierzymy, że każda rywalizacja powinna być wygrana na podstawie zasług. W niedzielnym wyścigu wielu czuło, w tym my, że sposób, w jaki sprawy się potoczyły, nie był właściwy.”

„Powodem, dla którego zaprotestowaliśmy przeciwko wynikom niedzielnego wyścigu, było to, że przepisy dotyczące samochodu bezpieczeństwa zostały zastosowane w nowy sposób, który wpłynął na wyniki rywalizacji, po tym, jak Lewis był na prowadzeniu i był na dobrej drodze do wygrania Mistrzostw Świata.”

„Apelowaliśmy w interesie uczciwości sportowej i od tego czasu prowadziliśmy konstruktywny dialog z FIA i Formułą 1, aby stworzyć jasność na przyszłość, tak aby wszyscy zawodnicy znali zasady, zgodnie z którymi ścigają się i jak będą egzekwowane. W związku z tym z zadowoleniem przyjmujemy decyzję FIA o powołaniu komisji do dokładnej analizy tego, co wydarzyło się w Abu Zabi oraz w celu poprawy solidności przepisów, zarządzania i podejmowania decyzji w Formule 1. Cieszymy się również, że zaproszono zespoły oraz kierowców, aby byli tego częścią.”

„Zespół Mercedes AMG Petronas będzie aktywnie współpracował z tą komisją, aby zbudować lepszą Formułę 1 - dla każdego zespołu i każdego kibica, który kocha ten sport tak samo, jak my. Pociągniemy FIA do odpowiedzialności za ten proces i niniejszym wycofamy nasze odwołanie.”

„Max Verstappen i Red Bull Racing: chcielibyśmy wyrazić nasz szczery szacunek dla waszych osiągnięć w tym sezonie. Sprawiliście, że walka o tytuł Formuły 1 była naprawdę epicka. Max, gratulujemy Tobie i całego Twojemu zespołowi. Nie możemy się doczekać walki na torze w przyszłym sezonie.”

„I na koniec, mimo że mistrzostwa kierowców nie zakończyły się tak, jak się spodziewaliśmy, nie możemy być bardziej dumni z naszego zespołu.”

„Lewis, jesteś najlepszym kierowcą w historii Formuły 1 i dałeś czadu na każdym okrążeniu tego niesamowitego sezonu. Jesteś nieskazitelnym sportowcem na torze oraz poza nim i dostarczyłeś bezbłędnych osiągów. Jako czysty konkurent i wzór do naśladowania dla milionów ludzi na całym świecie, pozdrawiamy Cię.”

„Valtteri, byłeś ważną częścią tego zespołu, dostarczając pięć mistrzostw konstruktorów w ciągu pięciu sezonów. Dziękujemy za niezwykły wkład w naszą historię sportów motorowych. Kiitos, Valtteri.”

„Wreszcie, do wszystkich utalentowanych i pełnych pasji kobiet oraz mężczyzn z zespołu Mercedes AMG Petronas F1 w Brackley i High Performance Powertrains w Brixworth: dzięki wygraniu ósmego tytułu w historii Srebrnych Strzał napisaliście historyczny rozdział w historii. To bezprecedensowe osiągnięcie. W prostych słowach: jest super. Jesteście niesamowici.”

Skład z Brackley kończy tym samym sezon z ósmym mistrzostwem wśród konstruktorów.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool, Scuderia Ferrari