Mercedes ujawnia zmiany w harmonogramie weekendów wyścigowych w 2022 roku

Grand Prix Emilii-Romanii 2021 / © Pirelli Motorsport

Zespół z Brackley ujawnił szczegóły zmian, które zostaną wprowadzone w weekendy wyścigowe podczas nowej kampanii Formuły 1. Najistotniejsze modyfikacje dotyczą piątkowych sesji treningowych.

W związku ze zwiększeniem liczby wyścigów do rekordowych dwudziestu trzech, Formuła 1 zdecydowała się na wprowadzenie zmian, które mają zapewnić, że personel pracujący podczas weekendów nie będzie przemęczony do granic możliwości.

Zmiany w harmonogramie dotyczą głównie godzin piątkowych sesji treningowych. Zrezygnowano także ze spotkań z mediami w czwartek, aczkolwiek nadal tego dnia będą odbywały się spotkania z gośćmi i przygotowania garaży wszystkich zespołów.

Dyrektor ds. inżynierii torowej Mercedesa, Andrew Shovlin, przyznał, że: „Sam format weekendu wyścigowego zmienia się dość znacznie.”

„Głównym celem jest skrócenie zespołom czasu na pracę przy samochodach, a umożliwienie im spędzania większej ilości dodatkowego czasu z dala od torów.”

„Wynika to z faktu, że kalendarz staje się coraz bardziej napięty, dodawanych jest coraz więcej wyścigów, a my musimy mieć pewność, że nie pracujemy zbyt ciężko” – dodał.

„Weekend wyścigowy rozpocznie się więc później. Największe zmiany dotyczą piątków - pierwsza sesja treningowa jest o godzinie drugiej, a ostatnia o piątej i trwa do szóstej. W Europie o tej porze dnia tor będzie się ochładzał, a wieczorem mamy o wiele mniej czasu. Mechanicy będą pracować nad samochodami tylko przez trzy godziny.”

„Zespoły będą mogły pozostać w biurach przez pięć godzin, ale to i tak znacznie mniej czasu niż zazwyczaj.”

„W ciągu tych kilku godzin pracujemy nad ostateczną specyfikacją samochodu, próbujemy zebrać wszystkie wnioski z jazdy tego dnia, dopracować i stworzyć bazowe ustawienia, które musimy przenieść na sobotnie kwalifikacje.”

„Jeśli chodzi o soboty i niedziele, format jest bardzo podobny, dlatego głównym wyzwaniem dla zespołów będzie dostosowanie się do nowego harmonogramu w piątek” – podkreślił.

Image: © Pirelli Motorsport