Mercedes z karą finansową za pomyłkę podczas pit stopu George'a Russella

George Russell - Mercedes AMG Petronas F1 Team / © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images

Zespół Mercedes został ukarany grzywną w wysokości dwudziestu tysięcy euro, za niewłaściwy dobór przednich opon dla George'a Russella podczas nieudanego pit stopu w Grand Prix Sakhiru.

Mistrzowska ekipa, która w sezonie 2020 zabezpieczyła siódmy tytuł konstruktorów, popełniła błąd podczas podwójnego pit stopu swoich kierowców, kiedy na tor po raz drugi wyjechał samochód bezpieczeństwa.

Jako pierwszy w boksach pojawił się George Russell, u którego zmieniono opony z twardej na pośrednią mieszankę, a następnie na stanowisku serwisowym zatrzymał się Valtteri Bottas. Podczas postoju Fina jeden z mechaników zauważył, że kierowca z numerem #77 otrzymał nie ten zestaw opon i po kilku sekundach konsternacji, ponownie założono te samo ogumienie.

Aby naprawić swój błąd, Mercedes ponownie ściągnął do boksów Brytyjczyka i zmienił opony na poprawne, jednak cały fakt został odnotowany przez sędziów wyścigowych. Na całym zamieszaniu stracił także sam kierowca, który spadł na piątą lokatę.

Russell ostatecznie zakończył rywalizację na dziewiątym miejscu, po czwartym zjeździe do boksów, który był spowodowany małym przebiciem jednej z tylnych opon, co zaprzepaściło szansę na wygraną.

Mercedes tuż po zakończeniu rywalizacji został wezwany do sędziów wyścigowych, aby wyjaśnić całą sytuację, która była spowodowana problemem technicznym w komunikacji radiowej.

"Natychmiast zorientowaliśmy się, że Valtteri nie dostał swoich opon i że jego mieszanka jest w aucie George'a" - powiedział szef zespołu Toto Wolff.

Zespół ze Brackley został finalnie ukarany grzywną w wysokości dwudziestu tysięcy euro, natomiast George Russell zachował zdobyte punkty.

Image: © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images